Skip to main content

Yatırımcı ve girişim sermayesi fonlarından aldığı yatırımlarla 1 milyar dolar değerlemeyi aşan şirketler ‘unicorn’ olarak niteleniyor. Türkiye’nin ilk unicorn girişimi Peak Games’den sonra ekosistem hareketlenmiş ve listeye 4 girişim daha dahil olmuştu. Bu yazımızda, yatırımcı olarak yatırım yaptığınız girişimi unicorn olma yolunda destekleyebilmeniz için bazı ipuçlarını paylaştık.

1) Girişimi Geri Bildirimlerle Besleyin

unicorn

Bir girişim için kullanıcı deneyiminin pozitif olması çok önemlidir. En önemli pazarlama stratejilerinden biri olan ‘ağızdan ağıza pazarlama’ (Word of Mouth Marketing), kullanıcının kendi deneyimini başkaları ile paylaşmasından ortaya çıkıyor. Bu da pozitif bir deneyimde güzel sonuçları, negatif bir deneyimde ise olumsuz sonuçları doğurur. 

Yatırımcı olarak yatırım yaptığınız girişimin ilk müşterisi siz olmalısınız. Bu sayede bir müşterinin tecrübe edeceği tüm basamakları yaşamalı, çevrenizde ekosisteme hakim diğer dostlarınızla bunu paylaşmalı ve olabilecek senaryoların üzerinden geçmelisiniz. Daha sonra girişimi hiç bilmeyen, daha önce kullanan ama bırakan, ya da hala kullanmaya devam eden personalar gibi kapsayıcı bir kitle ile görüşerek onların geri bildirimleri doğrultusunda çözümdeki boşlukları doldurabilirsiniz. Tüm bu çaba, potansiyel müşterilerin ilk deneyimlerinin keyifli olmasını sağlayacaktır.. 

2) Girişimin Evrensel Bir Problemi Ele Almasını Sağlayın

unicorn

CB Insights’a göre, girişimlerin yüzde 35’i “piyasa ihtiyacı” olmadığı için başarısız oluyor. Bu bağlamda ele aldığınız problem sadece küçük bir alanı veya bir ülkeyi etkilememeli. Dünyaya katkı sunan, değer katan bir girişimin unicorn olma ihtimali çok daha fazladır. Çünkü bu sefer girişim sadece lokal yatırımcıların değil, global yatırımcıların da merceğine girer. 

Son zamanlarda etki yatırımlarının da çoğalmasıyla tüm insanların farkındalığını arttıran, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın kapsamına giren girişimler, diğer rakiplerine göre yatırım alma şansı daha yüksek. Siz de yatırım yaptığınız bir girişimin bu alanda bir katkı sağlaması için destek olabilirsiniz. İş planındaki kalemleri güncelleyerek ve girişimin çözdüğü problemin bir kısmının bu alana da dokunmasını sağlayarak daha geniş bir kitleye hitap etmesini sağlayabilirsiniz. 

3) Girişimin Tanınırlığını Artırmasına Destek Olun 

Girişimi kendi networkünüzde beslemek tanınırlığın ilk aşaması için iyi olacaktır; ancak bu yeterli değildir. Türkiye ekosisteminde girişimcileri destekleyen komüniteleri, yarışmaları, konuşmaları ve ilgili tüm etkinlikleri araştırmalı; yatırım yaptığınız girişimleri bu etkinliklere katılmaları için desteklemelisiniz. Bu tür destekler yatırım yaptığınız girişimi unicorn olma yolunda hızlandırabilir. 

Yatırım yaptığınız girişimi bu tarz etkinliklere katılmaya teşvik etmek, girişimin kendini geliştirmesini ve sosyal medyada adını daha geniş kitlelere duyurmasını sağlar. Bunların yanı sıra girişimi kendi yatırımcı çevrenizle paylaşabilir, onların da girişime yatırımcı olarak ortak olmasını sağlayabilirsiniz.

4) Sürdürülebilir Bir Büyümeye Teşvik Edin

unicorn

Unicorn olmak için bir şirketin kârlı olmasını gerektiren sabit bir kural yoktur. Çünkü, kâr ve büyüme her zaman beraber gitmez. Bazı durumlarda, girişimlerin çok odaklı bir şekilde kâr peşinde koşması geliri artırma yeteneğini yavaşlatabilir. Bu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer yeni başlamış bir girişime yatırım yaptıysanız, girişimin kısa ömürlü bir artışı tercih etmesi yerine sürdürülebilir büyüme oluşturmaya çalışması konusunda destekleyebilirsiniz. Diğer yatırımcıları etkilemek için yalnızca marjları arttırmaya odaklanmak yerine ürünü geri bildirimlerle mükemmelleştirmeye, toplam geliri artırmaya ve kullanıcı kitlesini büyütmeye odaklanmalısınız.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Siz de yatırım yapmak için görüşlerinize uygun ideal girişim profili ile eşleşmek istiyorsanız, Startup Borsa’daki girişimleri inceleyebilir ve onlara erişebilirsiniz. Startup Borsa’da girişimcilerin finansal raporlarına, KPI’larına ulaşabilir ve onlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.