Skip to main content

Melek yatırımcı, henüz yolun başında olan girişimcilere yatırım yapan, onların büyümeleri ve gelişmeleri için sermayenin yanı sıra tecrübelerini paylaşan ve networklerini onların hizmetine sunan kişilerdir. Türkiye pazarında her geçen yıl daha fazla melek yatırımcı yetişmekte, ve her biri çok değerli girişimleri sektöre kazandırmaktadır. Peki, melek yatırımcılar girişimlere yatırım yapmadan önce hangi soruları sormalı? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için derledik.

1) Girişim Geleceğin Teknolojilerine Hitap Ediyor mu?

yatırım, girişim, melek yatırımcı

Her geçen gün değişen, dünkü bilginin bugün eskidiği dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu noktada girişimin geleceğe ayak uydurabilmesi büyük önem arz ediyor. Girişimcilerin ise bu konuda yaptığı iki hata var: Yatırımcıya geçmişe ait fikirle gelmek ve girişimlerinde geleceği düşünmemek. Bu konuda bir girişimin henüz fikir aşamasındayken geleceğin ihtiyaçlarını ön görmesi ve ele aldığı problemlere kreatif çözümler getiriyor olması gerekir. Girişim değişikliklere ayak uydurabilecek bir dinamiğe sahip olmalı. Geçmişte öğrendiklerini kullanmalı ve geleceğe atıfta bulunmalı, böylece sektörde daha uzun süreli durabilir.

2) Ekibi İyi Tanıyor musunuz?

startup ekibi, melek yatırımcı, yatırım

Bir girişimi ayakta tutan şüphesiz arkasındaki ekiptir. Ekipler, girişim süreçleri boyunca zor zamanlardan geçebilir. Bu süreci başarıyla atlatan ekipler ve fikirleri demlenir, kökleri onları anlayan topraklarda, yani yatırımcılarda filizlenir. Bu filizlerin bir zaman sonra köklü bir ağaç olmasını istiyorsanız, sizi anlayan ve sizin gerçekten iyi anladığınız ekiplerle çalışmalısınız. 

Melek yatırımcı olarak bir girişime yatırım yapmadan önce ekibi iyi analiz etmek oldukça önemlidir. Ekibin performansı girişimin ilerideki durumu hakkında bilgi verir. Bu nedenle ekibi iyi gözlemlemelisiniz. İç dinamikleri nasıl, ekip ruhunu hissediyorlar mı, yaptıklarını içselleştirmişler mi yoksa sadece iş gözüyle mi bakıyorlar? Tüm bunların cevabını net bir şekilde almalısınız.

Melek yatırım yapmadan önce mutlaka gündelik hayattan da konuşup ekibi iyi tanımalısınız. O ilk tanışma anında yatırım alabilme stresiyle kendilerini iyi ifade edemeyebilir ya da o güne çok iyi hazırlandığı için olduğundan daha farklı bir imaj çizebilirler. Yatırım yapacağınız ekiple beraber bir kahve molası ya da yemeğe çıkarak onları daha iyi tanıyabilirsiniz.

3) Geleceğe Aynı Pencereden mi Bakıyorsunuz?

melek yatırımcı

Gün sonunda aynı hissi paylaştığınız ve gelecek için ortak adımlar attığınız bir girişime yatırım yapma fikri kulağa daha dostane geliyor. İleride de herhangi bir çıkar çatışmasına dahil olmamak için her iki tarafın da gelecekten beklentisi hem realist hem de birbirine paralel olmalı. Uzun dönem ve kısa dönem planlarınızı yaparken buna dikkat etmeniz her iki taraf için de çok faydalı olacaktır. Elbette tüm beklentileriniz aynı olmayabilir. Burada kritik olan nokta, kesişen kümenizde kalifiye elemanlar biriktirmektir.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Siz de yatırım yapmak için görüşlerinize uygun ideal girişim profili ile eşleşmek istiyorsanız, Startup Borsa’daki girişimleri inceleyebilir ve onlara erişebilirsiniz. Startup Borsa’da girişimcilerin finansal raporlarına, KPI’larına ulaşabilir ve onlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.