Skip to main content

Yeni nesil sistemlere ayak uydurmak, daha önce görülmemiş düzeyde yenilik sağlarken aynı zamanda işletmeleri giderek daha tehlikeli siber saldırılara açık hale getiriyor. Veriler 21. yüzyılda en değerli kaynaklarımızdan biri haline geldi ve onu korumayı ciddiye almak ve siber güvenliğe yatırım yapmak gerekiyor. Peki, siber güvenlik nedir? Bu sektördeki yatırım fırsatları nelerdir?

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik; bilgisayar sistemlerinin, ağların ve verilerin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini siber saldırılara veya yetkisiz erişime karşı korumaya yardımcı olan toplu yöntemler, teknolojiler ve süreçler bütünüdür. Siber güvenliğin temel amacı, tüm kurumsal varlıkları hem dış hem de iç tehditlerden ve aksaklıklardan korumaktır.

Kurumsal varlıklar birden fazla farklı sistemden oluştuğundan, etkili ve verimli bir siber güvenlik duruşu, tüm bilgi sistemlerinde koordineli çalışmalar gerektirir. Siber güvenlik uygulama güvenliği; kimlik yönetimi ve veri güvenliği, ağ güvenliği, mobil güvenlik, bulut güvenliği gibi alt alanlardan oluşur.

Siber Güvenlik Neden Önemlidir?

siber güvenlik

Siber güvenlik, tüm veri kategorilerini hırsızlık ve hasardan koruduğu için önemlidir. Buna hassas veriler, kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII), korunan sağlık bilgileri (PHI), kişisel bilgiler, fikri mülkiyet, veriler ve hükümet ve sektör bilgi sistemleri dahildir.

Bir siber güvenlik programı olmadan, şirketiniz kendisini siber suçlular için karşı konulmaz bir hedef haline getiren veri ihlaline karşı savunamaz. Şirket sahipleri artık yalnızca virüsten koruma yazılımı ve güvenlik duvarları gibi kullanıma hazır siber güvenlik çözümlerine güvenmemeli çünkü siber suçlular giderek daha tehlikeli hale geliyor ve kullanılan taktikler geleneksel siber savunmalara karşı güçleniyor.

Günümüzde toplum teknolojiye her zamankinden daha bağımlı ve bu eğilim gün geçtikçe ivmesini koruyor. Kimlik hırsızlığına yol açabilecek veri sızıntıları ise sosyal medya hesaplarında herkese açık olarak paylaşılıyor. Sosyal güvenlik numaraları, kredi kartı bilgileri ve banka hesap detayları gibi hassas bilgiler artık Dropbox veya Google Drive gibi bulut depolama hizmetlerinde saklanıyor. 

Siber Güvenlik Sektöründeki Yatırım Fırsatları

siber güvenlik

Veriler giderek daha değerli hale geldikçe siber güvenlik tüm sektörlerdeki işletmeler için temel bir öncelik haline geliyor. Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla bağlantılı olarak artan internet koruması ihtiyaçlarının ardından siber güvenlik stoklarına yatırım yapmak, 2021’de geniş pazarlardan daha iyi getiriler sağladı.

Siber güvenlik sektörü, internete olan bağlılık giderek arttığı için önümüzdeki yıllarda güçlü bir büyümeye hazırlanıyor. Bir Astute Analytica araştırmasına göre, küresel siber güvenlik pazarının 2021’den 2027’ye kadar %13.4’lük bir bileşik yıllık büyüme oranı ile toplam 346 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor.

Son birkaç hafta içinde, siber güvenlik hisseleri Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle yükseldi. Bu, dijital savaş bağlamında artan çevrimiçi güvenlik riskleri konusunda tüm dünya genelinde bir farkındalık yarattı. Ukrayna’nın resmi web siteleri , Rus işgalinden önce siber saldırılara maruz kaldı ve siber saldırıların modern dünya savaşında tam teşekküllü bir silah olduğunu kanıtlanmış oldu. Bu bağlamda, artması planlanan saldırılardan dolayı siber güvenlik sektöründeki son girişimler, yatırımcıların yenilenen ve gittikçe artan ilgisine hazırlanıyor. Tüm dünyada dijital güvenlik bilincinin artması, son zamanlarda yatırım yapılabilecek en iyi sektörün siber güvenlik sektörü olduğunu kanıtlıyor.

Siber Güvenlik Sektöründeki Çarpıcı Gelişmeler

siber güvenlik

Symphony Technology Group, 1,2 milyar dolarlık FireEye’ı satın alma işlemlerini tamamladı ve bir siber güvenlik devi yaratmak için onu McAfee Enterprise şirketiyle birleştirdi. McAfee Enterprise-FireEye kombinasyonu, 5.000’den fazla çalışanı, 40.000 müşterisi ve yaklaşık 2 milyar dolarlık geliri ile dünyanın en büyük kurumsal siber güvenlik şirketlerinden biri olmayı vaat ediyor. 

Google, Mandinant’ı satın aldı ve bu satın alınma, Google Cloud’un şirket içi ve bulut ortamlarında müşterileri daha iyi korumak ve tavsiyelerde bulunmak için güvenlik tekliflerini geliştirme taahhüdünün altını çiziyor. Satın alma, Google Cloud’un güvenlik konusundaki mevcut güçlü yönlerini tamamlayacak.

Opswat, geleneksel sanal alan analizinden gizlenebilecek kötü amaçlı yazılımların ortaya çıkarılmasına ve durdurulmasına yardımcı olan Sndbox korumalı alan teknolojisini satın aldı. Opswat’taki kötü amaçlı yazılım analiz çözümleri direktörü Itay Bochner, satın almanın Opswat’ın müşteriler için kritik altyapı korumasını iyileştirmeye yardımcı olacağını söyledi.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Siz de siber güvenlik alanında yatırım dünyasındaki trendlerden geri kalmamak için Startup Borsa’ya üye olarak girişim profillerini inceleyebilirsiniz. Startup Borsa’ya üye olduktan sonra kendi yatırımcı profil sayfanızı oluşturabilir, sizin için potansiyeli yüksek siber güvenlik girişimlerine sahip olduğumuz girişim havuzundan ulaşabilirsiniz. Yatırımcı olarak girişim havuzu içerisinde yer alan girişimlerin finansal raporlarına, ürün ve servis bilgilerine, ekip yapısına ulaşabilir; ilginizi çeken girişimlerden rapor talep ederek radarınızda tutabilirsiniz. Siz de Startup Borsa’nın avantajlarından yararlanmak için buradan üye olabilirsiniz. 

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.