Skip to main content

2021 yılında ciddi bir atılım yapmayı ve şirket kurmayı mı düşünüyorsunuz? Model Match’in CEO’su Kirk Waldfogel’in sözlerine dikkat edin! 

Kirk Waldfogel’den Şirket Kurmanın Püf Noktaları 

2020 dünyada olduğu gibi iş dünyasında da taban tabana dönüşümler yarattı. Bu benzersiz yılı yavaş yavaş arkamızda bırakıp toparlanmaya çalıştığımız bu dönemde ileriye yönelik adımlarımızı doğru belirlememiz önemli. Model Match’te, sadece geçen yılın sosyal, politik ve ekonomik karmaşasından kurtulmakla kalmayıp, aynı zamanda işimizi geliştirmek ve hatta genişletmek için atılımlarda bulunduk.

Görsel 1

Bu başarı bize gurur verdiği gibi doğru stratejileri izlediğimizi de gösteriyor. Çünkü başarı bir kaza sonucu ortaya çıkmaz. Şansınızın yaver gitmesinin yanı sıra doğru aksiyonları almanız gerekir. Bu yıl kendi işinizi kurmak istiyorsanız, oraya ulaşmak için kullanacağınız ilkelere dikkat edin. 

İlk olarak, hedeflerinizi belirlerken akıllı olun. İş hedefleri belirlerken kullanılan “SMART” yaklaşımını örnek alabilirsiniz. Bu yaklaşım şunları içeriyor: 

  • Specific: Net
  • Measurable: Ölçülebilir
  • Attainable: Ulaşılabilir
  • Realistic: Gerçekçi
  • Timely: Zamanlı

Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz konusunda net olun. Bu hedefler hem amacınız doğrultusunda spesifik, hem de kendinizi ve işinizi aynı anda geliştirecek kadar kapsamlı olmalı. Yani sizi fiziksel, ruhsal, duygusal, ve finansal olarak tatmin edebilmeli. Her şekilde bu hedeflerin yeterince somut olduğundan emin olmak önemlidir. Böylece başarılı olsanız da, başarısız olsanız da, edindiğiniz deneyimden bir şeyler kazanabileceksiniz.

Görsel 2

Tekrar tekrar kendinizi ölçün.

Başarıyı ve başarısızlığı nasıl ölçeceksiniz? Bu adımın sürecin en önemli parçalarından biri olduğunu unutmayın. Model Match her dikey için farklı metrikler kullanıyor. Her iki haftada bir analizlerimizi sürdürüyor, hızlandırmamız veya değiştirmemiz gereken şeylerin farkına varıyor, ve bu doğrultuda takımımızı büyütüyoruz. Bu süreçler satış, iş geliştirme ve işe alım ekipleri için de geçerli. Hedeflerimizi bu metriklere bağlı olarak belirliyor, ve karşılanıp karşılanmadıklarını takip ediyoruz. 

Doğru insanlarla, doğru zamanda, doğru yere çalışın. 

Filizlenen bir iş sahibinin işin içinde olması gerektiği gibi doğru insanlara güvenmesi de gerekir. İşe aldığınız insanların uzmanlıklarına güvenin ve gerektiğinde aradan çekilin. Bu ilginç dönemde doğru işe alımlar yapmak daha da zorlayıcı olabilir. İnsanları yüz yüze görüşmeden işe almak için büyük ölçüde teknolojiye güvenmek zorunda kalıyoruz. Bu süreç insanların kişiliklerini okumayı zorlaştırabilir. İnsanlarla doğru şekilde etkileşimde bulunmak için teknolojiyi en iyi şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Yakın zamanda ofise dönmüyor olsanız bile insanların şirket kültürünüze uyup uymayacağını anlamanız çok önemli.  

Bir işe başlamak normal şartlar altında bile her zaman zordur. Bu atılımı yapmaya karar verdiyseniz kendinize güvenin. Bu ipuçları her zaman bir adım önde olmanıza yardımcı olacaktır. 

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.