Skip to main content

Henüz yeni filizlenmiş bir startup için ekosistem başta çok rekabetçi gelebilir. Gittikçe daha fazla yeni girişimin hemen hemen her sektörde piyasaya girmesiyle, potansiyel yatırımcıları ve müşterileri çekmek daha çok zorlaşabilir. Bu noktada uygulayabileceğiniz bazı etkili yöntemlerle rakipleriniz arasından sıyrılarak startup ekosisteminde kendinize yer edinebilirsiniz. Peki, bunu yapmak için nelere dikkat etmelisiniz?

1) İnternette Görünür Olun

startup

Markalar için web sitesi görünürlük açısından çok önemlidir. Potansiyel müşterilerin ve yatırımcıların sizi arayacağı ilk yer burasıdır. Bir web sitenizin olmaması markanıza kötü bir imaj verir. Girişimin alakalı olmadığı ve büyük olasılıkla yatırım yapmak için güvenilir olmadığı mesajını çevreye gönderir. Bir web sitesi tasarlamak ve programlamak zaman ve enerji tüketiyor gibi görünebilir. Ancak, Wix gibi web sitesi oluşturucularla, büyük bütçeler gerektirmeden web sitenizi kurabilirsiniz. Ayrıca web sitesi kurmak hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile, WordPress kolay alt yapısıyla sitenizi dakikalar içinde oluşturabilirsiniz.

2) Görsel Kimliğinizi Yaratın

Bir markanın görsel yönü son derece önemlidir ve bir şirketin algısı üzerinde büyük etkisi vardır. Bu nedenle, görsel dil markanın kimliği ile uyumlu olmalıdır. Markalaşmanın görsel yönü denilince çoğu kişinin aklına gelen ilk şey bir logodur ve bu düşünülerek tasarlanmalıdır. Bir web sitesi oluşturmak gibi bir logo tasarlamayı da internette kolayca yapabilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz logo oluşturucularla anında marka logonuzu oluşturabilirsiniz. Bu noktada Logomaker, Canva gibi tasarım araçlarından yararlanabilirsiniz.

Çoğu startup bir logo oluştururken marka tasarımının diğer yönlerini ihmal ediyor. Bir şirketin verdiği mesajı logoda yansıtmamak ve bu aşamayı es geçmek çok büyük bir hatadır. Bir startup tarafından kullanılan yazı tipleri ve renkler, hedef kitlenin ilgisini çekmede kritik olan markanın vibe’ını yaratmaya yardımcı olur. Bu sayede müşterileriniz sizin renginizi, sloganınızı veya yazı tipini bambaşka bir yerde gördüklerinde aklına siz gelebilirsiniz. Bu da tanınırlığınızın artmasını sağlar.

3) Girişiminize Ses Verin

startup

Bugünlerde markaların halka ulaşmak için sonsuz yolu var ve bunun belki de en önemlisi sosyal medya. Hem yazılı hem de sözlü bir ses, bir markanın kişiliğidir. Amacından ve ideallerinden üretilirken tutarlı bir şekilde izleyiciye hitap eder. Farklı platformlar ve demografi farklı ses tonlarını gerektirse de, mesajın kendisi her zaman markanın temel değerlerini korumalıdır.

Klasik tek yönlü reklamdan ziyade marka ile tüketici arasında açık bir diyalog olmalıdır. Sosyal medya hesaplarını birden fazla platformda işletmek daha önce kurulan ses ve estetiği korurken, markanın kimliğini sağlamlaştırmaya yardımcı olur. Görünürlüğü artırır ve hem yatırımcılar hem de müşterilerle iletişimi geliştirir. Bu, sosyal medyayı genel olarak herhangi bir marka ve özellikle yeni başlayanlar için son derece güçlü bir araç haline getirir.

4) Dinamizmi Benimseyin

Günümüzün aşırı kalabalık başlangıç ​​ortamında inovasyon, kilit rol oynayan bir anahtardır. Aslında, üründen çok markalaşmadaki yenilik bir girişimi uzun bir yol kat edebilir. Temelde başlangıç ​​markalaşması, rekabetçi bir ortamda farklı olmak ve öne çıkmak ile ilgilidir. Bunu akılda tutarak başlangıçta kendi marka stratejilerinizi, yollarınızı ve tekniklerinizi oluşturabilir ve temelleri kapsadığı sürece başarılı olabilirsiniz.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Startup ekosisteminde markanıza nasıl yer edineceğiniz öğrendiniz. Şimdi, sırada daha sağlam adımlarla sektöre girebilmek için bir yatırım almak var. Bu aşamada girişiminize uygun yatırımcı profili ile eşleşmek istiyorsanız, Startup Borsa’daki yatırımcı profillerini inceleyebilir, girişiminizin fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Startup Borsa’ya finansal raporlarınızı ve KPI’larınızı yükleyebilir, yatırımcının bu dokümanları inceleyerek girişiminiz hakkında ön bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.