Skip to main content

Yatırım aşamasında yatırımcının girişimden beklentileri olduğu gibi, girişimcilerin de yatırımcıdan beklentileri vardır. Bir melek yatırımcının bu beklentilere cevap verebilmesi çok önemlidir. Peki, bir melek yatırımcı olarak girişimci ruhlar hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? 

1) Karşılıklı Güvene Önem Verirler

Her ne kadar girişime finans sağlayan bir melek yatırımcı olsanız da bu girişimde tüm hakların siz de olduğunu göstermez. Girişimciler kendi hakimiyetleri içinde olan alanların sınırlarını ihlal etmenizi istemezler. Melek yatırımcı olarak zaman zaman yönlendirmeniz gereken, müdahale etmeniz gereken yerler olacaktır. Ancak, bunu yaparken egonuzu bir kenara bırakmalı ve ekipten biri gibi davranarak yapmalısınız. Burada karşılıklı iletişim ekip içinde oluşacak güven için çok önemlidir. Hangi alanlara dahil olacağınız, hangi alanlarda yönetimi direkt olarak ekibe bırakacağınız konularında görüşünüzü net bir şekilde ortaya koymalısınız. Karşılıklı sınırların ihlal edildiği vakitlerde güven zedelenecek ve iş beklenildiği gibi yürümeyecektir. Bu nedenle önce yatırım yapacağınız ekibi güvendikleriniz arasından seçmeye özen göstermelisiniz.

2) Network Edinmek isterler

melek yatırımcı

Özellikle pandemi sürecinden sonra insanlarla tanışmak, bağlantıda kalmak, iş birlikleri yapmak çok daha önemli bir hale geldi. Bir melek yatırımcı olarak girişimcilerin sizden beklediği bir katkı da onları ekosistemle tanıştırmanızdır. Pazarda bir yer edinmek, adlarından söz ettirmek ve en kıymetli pazarlama örneklerinden biri olan ‘words of mouth’ yani ‘ağızdan ağıza pazarlama’ yalnızca tanınırlığın artmasıyla olur. Üstelik girişimin markalaşmasına da çok yardımcı olan geniş network ağı ile girişimciler kendilerini daha motive hissederler. Siz de bu alanda onlara destek olmak için zaman zaman küçük samimi organizasyonlar düzenleyebilirsiniz.

3) Motivasyonları Yüksektir

Girişimcileri 7/24 çalıştıran, sürekli düşseler de kaldıran, her defasında baştan başlama cesaretini yeniden sağlayan şey işe olan tutkularıdır. Bazen bunu anlamayan kişiler daha fazla kar marjı, üretim ve popülerlik için girişimcileri sıkıştırabilir ve istemediklerini yaptırmaya zorlayabilirler. Sizin de bir yatırımcı olarak psikolojik bir destek vererek girişimcilerin motivasyonunu yüksek tutabilir, üretkenliklerinin artmasına vesile olabilirsiniz. Stresli ve rekabetçi olan iş hayatını, yatırımcı ve girişimci gücünüzle birleştirerek daha çekilebilir kılabilirsiniz.

4) Dinamiktirler

melek yatırımcı

Darwin’in dediği gibi “En güçlü olan değil, en iyi adapte olan hayatta kalır.” Girişimcilerin çok büyük çoğunluğu bu ilkeyi hem kişisel hayatlarında hem de iş hayatlarında benimsemişlerdir. Bu da dünkü bilginin bugün eskidiği bir dünyada çok büyük bir avantaj sayılır. Girişimci dünyasında da sürekli bir yenilenme söz konusudur. Girişimci ruhlar tüm bu değişiklikleri göğsünde yumuşatmaya dünden hazırdır. Siz de bir yatırımcı olarak daha statiklikten ziyade dinamik bir anlayışını benimsemelisiniz. Yeniliklere yelken açarken riskleri görmeli ve bu riskleri fırsata çevirmenin yollarını girişimcilerinizle aramalısınız.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Siz de kendinize en uygun girişimci ruhlarıyla eşleşmek istiyorsanız, Startup Borsa’daki girişimci profillerini inceleyebilir, alanında öncü teknoloji girişimleri sayesinde kârlı bir yatırım yapabilirsiniz. Startup Borsa’da girişimcilerin finansal raporlarını ve KPI’larını takip edebilir, bu dokümanları inceleyerek girişimler hakkında ön bilgi edinebilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.