Skip to main content

Girişimlerin dijital sahnesinde bugün; iş yerlerine yapay zeka ile güvenlik ve tasarruf sunan girişim Eyedius var!

Girişimin Genel Bilgileri

Girişimin Adı: Eyedius Teknoloji

Kurucu Ortaklar: Gökhan Talat Tuna, Serdar Yılmaz, Simay Danış

Girişimin Aşaması: Ürün Satışı

İş Modeli: Aylık Lisans Kiralama

Sektör Bilgisi: Güvenlik ve Tasarruf İhtiyacı Duyan Tüm Sektörler (Konut Site, Fabrikalar, Ofisler, AVM, Oteller vs)

Konum: İstanbul, Türkiye

Girişimlerin Dijital Sahnesinde Eyedius var!

Eyedius’un hikayesi nedir?

Eyedius temelinde mevcut güvenlik kameralarındaki görüntüleri analiz ederek çeşitli uyarılar ve raporlamalar üretebilen bir yapay zeka firmasıdır. 2013 yılında Ar-Ge çalışmaları ile ilk algoritmalarımızı oluşturduğumuz Eyedius, 2017 yılında ticari hayatına başladı. Bu dönemde hem ulusal hem de uluslararası alanda pek çok ödül aldık. Yazılım süreçlerini geliştiren ve takip eden teknik ekibin yanı sıra, bünyemizde yer alan akademik danışmanlar ve pazarlama süreçlerini yöneten ekibimiz ile her geçen gün büyümeye devam ediyoruz. 

Ekibiniz şu an kaç kurucu ortak ve çalışandan oluşuyor? Bugün ve gelecekte hangi alanlarda, hangi yetenekleri, hangi yöntemle ekibe katmayı düşünüyorsunuz?  

Ekip içerisinde üç kurucu ortak ile birlikte toplam 14 kişilik bir ekibimiz bulunuyor. Yazılım süreçlerini geliştiren ve takip eden teknik ekibin yanı sıra, bünyemizde yer alan akademik danışmanlar ve pazarlama süreçlerini yöneten ekibimiz ile her geçen gün büyümeye devam ediyoruz. Satış kanallarımızı güçlendirmek adına iş ortaklığı ve satış sürecini büyütmeye yönelik ekibimizi genişletmeye devam ediyoruz.

Rekabet söz konusu olduğunda ürününüzü/servisinizi nasıl farklılaştırıyorsunuz?

Eyedius, sadece mevcut güvenlik kameralarını kullanarak, iş yerindeki güvenlik ve tasarruf kontrollerini yapar. Mobil uygulamadan kolaylıkla açılıp kapanabilen sistem, devreye alındığında ister bir insan girişi olduğunda, ister bir kapı, pencere, ışık, klima açık unutulduğunda anında haber verir. Yani Eyedius’un standart ürünü, klasik güvenlik uyarısına ek olarak israf önleyici özellikleriyle konvansiyonel alarm sistemlerinden farklılaşır.

Gelişmiş özelliklerde ise Eyedius, sizin için önemli olan güvenlik veya tasarruf kontrollerini sizin için 7/24 yapar. Örneğin bir klima açıkken pencerenin de açık unutulmasından; sizin için çok değerli bir vazonun yerinden alınmasına kadar detaylı kontrolleri sizin yerinize gerçekleştirir. Basınç panelinde oluşan uyarıdan, insan yokken açık unutulan bir elektrikli ısıtıcıya kadar sizin ihtiyacınıza yönelik durumları görüntüsünden öğrenir ve ihtiyaç durumunda size anında haber vererek; sadece sizin önemsediğiniz konulara odaklanarak bu kontrolleri sizin için sürekli olarak takip eder.

Dolayısıyla Eyedius, marka model bağımsız mevcut güvenlik kameralarını, gördüğünü analiz eden, riskli durumları gerçekleşmeden haber veren, enerji kayıplarını önleyerek işletme maliyetlerini düşüren yapay zeka tabanlı bir asistandır. 

Hangi pazar ve coğrafyalarda yer alıyorsunuz ve açılmayı öngördüğünüz pazarlar nereler? Neden?

Şu an için Türkiye pazarında aktif satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Azerbaycan ve İngiltere pazarında proje çalışmalarımızı hayata geçirdik. Yakın dönemde artan kullanıcı sayımız ile birlikte Türkiye pazarının ardından İngiltere ve Almanya’da satışlarımızı gerçekleştireceğiz. Kullanıcıların mevcut güvenlik kamerası ile çalışabilen Eyedius, hızlı ve kolay kurulumu ile yaygınlaşmaya devam edecektir. 

Başarılı bir şekilde ürünü pazara indirmenin yolları nelerdir?

Ürününüzün ya da sunduğunuz hizmetin, kullanıcının ihtiyacını, sorununu karşıladığı oranda başarılısınızdır. Bununla birlikte sunulan ürün ya da hizmetin doğru hedef kitleye hitap ettiğine emin olmalısınız. Yanlış hedef kitleye sunulan başarılı ürün, pazarda tutunamaz. Ancak doğru hedef kitleye ulaştığınız anda başarı ve devamlılık sağlanır. Bununla birlikte sunulan ürün ya da hizmeti destekleyici öğelerin de göz ardı edilmemesi gerekir. Müşteri hizmetleri, teknik destek ve başarılı bir pazarlama strateji ürünün doğru pazarda daha başarılı olmasına yardımcı olur. 

Bulunduğunuz sektörün gelişimini ve büyümesini nasıl öngörüyorsunuz?

Teknolojinin ilerlemesi tüm sektörlerde, dijital dönüşümün daha fazla öne çıkmasına yardımcı oldu. Artan güvenlik risklerine ve iklim krizine karşı sürdürülebilir ve daha güvenli bir dünya için yapay zeka odaklı çözümlerin kullanımının daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Öte yandan donanımsal ürünlerin global sorunlar nedeniyle (savaş, koronavirüs, çip üretimi vs) bulunmaması ya da pahalı olması nedeniyle yakın gelecekte mevcut altyapıyı ve donanımları güçlendirecek yapay zeka odaklı çözümler daha çok tercih edilecektir. Bu bağlamda eğitim alan kişilerin artması ile birlikte yapay zeka odaklı şirketlerin yakın gelecekte daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz. 

Gelir modeliniz nedir? Gelir kanallarınızı nasıl geliştiriyorsunuz?

Eyedius çözümlerini, kamera adetlerine yönelik hazırlanmış paketler ve aylık lisans kiralama modeli ile kullanıcılarımız ile buluşturuyoruz. Lisans kiralama sürecinde herhangi bir abonelik yoktur, kullanıcılar kullandığı ay boyunca ödeme yapar ve kullanım sonlandığı zaman herhangi bir taahhüt ya da cezai yaptırıma maruz kalmaz.  Mevcut kamera ve bilgisayar da kullanıldığı için kullanıcı tarafında herhangi bir donanım kiralama süreci de mevcut değildir. 

Ürününüzü/servisinizi kullanan kullanıcı/müşterileri kazanımını nasıl yapıyorsunuz?

Eyedius çözümlerini, B2B kanalı ile kullanıcılarımız ile buluşturuyoruz. Türkiye çapında yer alan iş ortaklarımız ve deneyimli satış ekibimiz ile çözümlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz. 

Daha önce yatırım aldınız mı? Aldıysanız yatırım süreçlerine nasıl hazırlandınız ve turunuzu nasıl yönettiniz? Yatırım sonrası ilişkilerinizi nasıl yönetiyorsunuz? (KPI, düzenli rapor paylaşımı vb.)

Eyedius olarak, tohum ve büyüme yatırımı aldık. Girişim dünyasında; doğru yatırımcıyı bulmak ve anlaşabilmek büyük önem taşıyor. Uzun soluklu bir birliktelik olan bu süreç içerisinde Eyedius’un Türkiye pazarı ve globalde büyümesine katkı sağlayacak yatırımcılar ile görüşme sağladık. Girişimimize ilişkin çalışmalara ve gelecek hedeflerimize en uygun vizyona sahip yatırımcılar ile yaptığımız görüşmelerde markamıza ilişkin detayları verileri paylaştık. İki kez tamamladığımız yatırım turumuz sonrasında yatırımcılarımız ile düzenli finans ve satış verilerini, ekip KPI’larımızı paylaşıyoruz. 

Bir girişim yatırım almadan önce neleri hesaba katmalı? / Kendini nasıl hazırlamalı?

Girişimcilik, özellikle Türkiye’de, her an her şeyin değişebileceği buz üstünde bir yolculuk. Ürüne aşık olmadan, gerçekçi bir yol haritası planlayıp; mümkünse o yolda oluşabilecek arızalara karşı alternatif yolları da tasarlamak; ihtimallere göre doğru kararları alabilmek çok önemli. Girişimcilik yolculuğu sırasında “şans” ve “doğru yer doğru zaman” faktörlerine karşı yapabileceğimiz tek hazırlık bu olabilir.

Planladığınız bir ‘’exit’’ stratejiniz var mı? Kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Eyedius olarak, hedeflediğimiz pazarın %20’sine hitap ettiğimizde çıkış yapmayı planlıyoruz.

Girişimlere Erişim: Startup Borsa

Türkiye’nin önde gelen teknoloji girişimleri Startup Borsa’da girişim profili oluşturarak bilinirliğini arttırır. Girişimler, yatırımcılara erişebildiği gibi, yatırımcılar da diledikleri girişimlerden rapor talep edebilirler.