Skip to main content

Bir startup için yatırım her aşamada çok değerlidir. Bazı zamanlarda bir melek yatırımcının yaptığı maddi destek girişiminizin can suyu olabilir. Melek yatırımcı bulmak ve yatırım almak her ne kadar zor gibi görünse de, birkaç tüyoyu uygulamak bu aşamada sizlere kolaylık sağlayabilir. Peki, melek yatırım almanız için yapmanız gerekenler nelerdir?

1) İyi Bir İmaja Sahip Olun

Melek yatırımcılar, iyi bir üne sahip girişimlere yatırım yapmaya daha meyillidir. Bu nedenle iyi bir üne sahip olmak ve güven vermek oldukça önemlidir. Özellikle yatırımcılar girişimlerin yasal haklarıyla da ilgilenirler. Bu nedenle, tüm yasal kayıtlarınız elinizde olmalı ve çeşitli yasal açılardan soruları yanıtlamaya hazır olmalısınız. Ayrıca, iş fikrinizin yasal sonuçları olmadığından emin olmak için güvenilir bir avukata danışmanızda da fayda var.

2) İş Ağınızı Genişletin

startup

Bir startup için iş ağı başarı kapılarını açan bir anahtar gibidir. Güçlü bir iş ağına sahip olmak, girişiminizin gelişmesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz çeşitli kaynaklara daha fazla erişim elde ederken çok önemlidir. Melek yatırımcılara güçlü bir ağ oluşturduğunuzu göstererek, onlara girişiminizin başarılı olmasını sağlamak için ekstra yol kat etmeye istekli olduğunuzu da kanıtlamış olursunuz. Üstelik oluşturduğunuz ağ sayesinde ağızdan ağıza pazarlama dediğimiz ve insanların sizin olmadığınız ortamlarda dahi sizden söz etmesi, melek yatırımcılar tarafından merak edilmenizi sağlar.

3) Güvenilir bir Takım Kurun

Melek yatırımcıların girişimde en çok dikkat ettiği noktalardan biri multidisipliner, güvenilir ve en önemlisi fikrine inanan bir ekibin olmasıdır. Çünkü, melek yatırımcılar güçlü liderliğe sahip girişimleri desteklemek konusunda isteklidirler. Pazarlama, satış, üretim, insan kaynakları ve hesap yönetimi gibi işin farklı alanlarında yetkinliğe sahip sağlam bir yönetim ekibi, yatırımcıların zihninde ilk bakışta olumlu bir izlenim yaratır.

4) Güçlü bir Satış Planı Oluşturun

startup

Melek yatırımcılar verdikleri maddi akışın yanı sıra zamanın, ilginin ve mentorlüğünün de işe yaradığını görmek isterler. Bu nedenle pazar potansiyelinizin bir yatırımı garanti edecek kadar büyük olduğunu yatırımcılara kanıtlamak çok kıymetlidir. Halihazırda yaptığınız satışların bir kaydını sağlayarak işi büyütüp gelir elde etmek için yakın ve uzak gelecek planlarınızdan bahsedebilirsiniz. Bu durum yaptığınız işi ne kadar ciddiye aldığınızı yatırımcılara gösterecektir.

5) Acil Durum Planı Yapın

startup

Melek yatırımcılar, yatırımlarının geri dönüşünü alacaklarından ve girişiminizin başarılı olacağından emin olmak isterler. Ancak, çeşitli ekonomik ve küresel krizler, şu anda faaliyette olan her organizasyonun istikrarını tehdit etmektedir. COVID-19’un tarihi bir ekonomik gerilemeye yol açtığını, toplumsal huzursuzluğu başlattığını ve gelişmiş ülkelerde işsizlikte %7,3’lük bir artışa neden olduğu belirtiliyor. Bu tür küresel olayları önceden tahmin etmek zor olabildiğinden girişiminizin bir acil durum planına sahip olması çok önemlidir. Bu tarz bir plan girişiminizin ileride zorluklarla yüzleşmeye hazır olduğunu gösterir. Bu da melek yatırımcıların dikkatini çekmenize yardımcı olabilir. Kapsamlı bir acil durum planı yapmak için kaynaklarınızı önceliklendirdiğinizden ve en büyük risklerinizi belirlediğinizden emin olmalısınız.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Girişiminizde hangi hamleleri yaparak melek yatırımcıların dikkatini çekeceğinizi öğrendiniz. Şimdi, sırada girişiminize uygun yatırımcı profili ile eşleşmek var. Startup Borsa’ya finansal raporlarınızı ve KPI’larınızı yükleyebilir, yatırımcının bu dokümanları inceleyerek girişiminiz hakkında ön bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.