Skip to main content

Bir girişime başlamak, beraberinde gelen risklerle, karşılaşabileceğiniz sayısız zorluklarla ve muhteşem öğrenme fırsatlarıyla doludur. Tüm bunları anlamak, bir girişimciyi engellerle başa çıkmaya hazırlayabilir. Bu yazımızda girişimcilerin karşılaşabileceği zorluklardan, engellerden ve bunların üstesinden gelebilmenin yollarından bahsedeceğiz.

Hizmet ve Ürüne Karar Vermek

girişimciler

Bir girişimci, şirket kurma becerisine ve tutkusuna sahip olabilir ancak bir iş kurmanın en önemli faktörü, ne satacağına karar vermektir. Başlangıç ​​olarak, bulunduğunuz çevredeki talepleri belirleyebilirsiniz. Pazar araştırması yapmak ve müşteri görüşmelerinde bulunmak bu keşifin en keyifli yollarındandır. Örneğin, bir girişimci müşteri görüşmeleri sayesinde topluluğundaki insanların masaj yaptırmak için şehir dışına çıktığını öğrenebilir ve böylece bir SPA deneyimi için yerel bir talep olduğunu bilebilir.

Başlangıç Fonunu Oluşturmak

Daha düşük sermaye ile başlayan girişimciler, başlangıç ​​için fon kazanmanın çeşitli yollarına sahiptir. Örneğin; geleneksel bir banka kredisi, küçük işletme kredisi veya melek yatırımcı desteği ile başlayabilirsiniz. Halihazırda önemli bir talep olduğunu bildikleri bir ürün veya hizmeti sunmayı planlıyorlarsanız bir bağış toplama kampanyası bile başlatabilirsiniz. Kendi kendini besleyen bir büyüme modelini kullanmayı tercih eden girişimcilerdenseniz, küçük bir kitleyi hedefleyerek onu daha büyük bir müşteri tabanına hizmet etmek için yavaş yavaş inşa edebilirsiniz. Nasıl yatırım bulacağınızla alakalı şüpheleriniz varsa dünyanın dört bir yanından girişimcilerin işlerini kolaylaştırmak için geliştirilen yatırımcı bulma platformlarından yararlanabilirsiniz.

Satış Stratejisi Oluşturmak

girişimciler

Bir girişimci olarak belirli bir toplulukta bir fırsatı fark etseniz de o topluluğa satış yapmanın en iyi yolunu araştırmalısınız. Bunun için kendi hedef kitlenize, ürününüzün özelliklerine, popüler kitle kanallarına ve dünya gündemine göre bir pazarlama planı oluşturmalısınız. Hedef kitlenizin kim olduğu ve onlara rakiplerinizden farklı olarak en iyi hangi stratejinin ulaşabileceği konusunda çalışmalısınız. Örneğin, birçok insanın radyo dinlediği kırsal bir toplulukta iş kurarsanız yerel olarak yayın yapmak için dijital bir reklam geliştirebilirsiniz. Ek olarak, şu anda gündemde çok popüler olan işyerleri için TikTok hesabı açarak sandığınızdan daha büyük bir kitleye ürününüzü sunabilirsiniz.

Bütçeyi Korumak 

Bir şirketi yönetmek, birçok riski barındırabilir ve bir girişimci olarak her türlü riski göğüslemeye hazırlıklı olmalısınız. Bu risklerden korunmanın etkili yollarından biri, bütçeyi dikkatli bir şekilde korumaktır. Verimli pazarlama stratejilerine öncelik vererek ve kalanını kendi girişiminize özel ihtiyaçlarınıza göre tahsis ederek yapabilirsiniz. Hangi masrafların gerekli olduğunu değerlendirmek, girişimcilerin fonlarını değişikliklere hazırlamasında yardımcı olabilir. Örneğin, daha uygun fiyatlı bir üretici bulursanız yaptığınız bu tasarrufları daha yüksek kullanım maliyetlerini karşılamak için yeniden tahsis edebilirsiniz.

Ekibi Büyütmek

girişimciler

Bir girişimci olarak şirketinizin misyonunu önemseyen, aynı pencereden baktığınızdan emin olduğunuz ve özverili çalışacak kişileri ekibe almaya dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, işe alım süreçlerini belli çerçeveler dahilinde belirleyebilirsiniz. Girişiminizin özel ihtiyaçlarına uygun niteliklere sahip adayları kazanmak için belli stratejiler geliştirebilirsiniz. Örneğin, Aha! kendi ekibindekilerin duyarlı yöntemi adını verdikleri stratejiyi benimsemelerini önemsiyor. Herhangi biriyle görüşmeden önce, adayın kuruluşları için uygun olup olmadığını ve rolün kariyer hedeflerinde onlara yardımcı olup olmayacağını değerlendirmek için sorular geliştirmeniz sizin için de iyi olacaktır. Aksi halde sizin için uygun olmayan ama alanında başarılı olan kişiler yalnızca her iki tarafın verim kaybına yol açacaktır. Şu sorular üzerine düşünmelisiniz: Ekip arkadaşınızdan ne bekliyorsunuz, ona ne vaat ediyorsunuz ve adımlarınız beraber yürümeye uyumlu mu? 

Yatırımcılarla Girişimcilerin Buluşma Noktası: Startup Borsa

Çiçeği burnunda bir girişimciyseniz ve ekosistemde varlığınızı kesinleştirmek için yatırım arıyorsanız Startup Borsa ile yatırımcılara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Startup Borsa olarak yatırımcıları ve girişimcileri dijital bir platformda bir araya getiriyoruz. Startup Borsa’ya üye olduktan sonra girişiminizin profilini oluşturabilir ve yatırımcıların inceleyebileceği girişim havuzunda listelenerek yerinizi alabilirsiniz. Siz de girişimci olarak Startup Borsa’nın avantajlarından yararlanmak için buradan üye olabilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.