Skip to main content

Sektör içerisinde yatırımlar pre-seed yatırım (tohum öncesi), tohum yatırımı, A serisi yatırım, B serisi yatırım ve C serisi yatırım olmak üzere beşe ayrılır. Girişiminizin sadece bir fikir olduğu zamandan son aşamasına kadar çeşitli miktarlarda ve farklı zamanlarda yatırım alabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için tohum öncesi yatırımın öneminden ve nasıl alınacağından bahsedeceğiz. 

Pre-seed (Tohum Öncesi) Yatırım Nedir?

Pre-seed yatırım, Türkçesiyle ‘tohum öncesi yatırım’, girişiminiz sadece fikir aşamasındayken bile alabileceğiniz bir erken aşama yatırımıdır. Yatırımcılar bu aşamada sizden herhangi bir gelir beklemez. Bu yatırım esnasında çözüm öneriniz ve ürününüz müşteri onay aşamasında olabilir ve aldığınız bu yatırımı ürününüzün gelişimi için kullanabilirsiniz. Böylece gelecekteki yatırım turu için hazırlanmaya başlayabilirsiniz. 

Pre-seed Yatırım Neden Önemlidir?

pre-seed yatırım

Her yatırımda olduğu gibi bu yatırımda da alacağınız yatırımı nereye ve nasıl kullanacağınızı önceden belirlemelisiniz. Örneğin; bir prototip geliştirmeye çalışıyorsanız, alacağınız bu yatırımı MVP’nizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. MVP’nizi ya da iş planınızı geliştirirken iyi bir ekip arkadaşına ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer ürününüzün bir pazar ihtiyacını başarıyla karşılayacağına inanıyorsanız, pre-seed yatırım bunu kanıtlamak için gereken pazar araştırmasını finanse edebilir.

Başarılı bir ürün veya hizmete dönüşebileceğini düşündüğünüz bir iş fikriniz varsa, tohum öncesi yatırımı ile elde edeceğiniz finansmanlar girişiminizin ilk kurulum maliyetlerini karşılamanıza yardımcı olacaktır. Bu yatırım turu, şirketi kurmak ve operasyonlara başlamak için uzun sürebilir. Pre-seed yatırımları sırasında yatırımcılar, sizden girişiminize dair bir MVP beklemese de, onlara sunabileceğiniz yalın bir ürün sizi diğer rakiplerinizden ayırır. 

Pre-seed Yatırım Nasıl Alınır?

pre-seed yatırım

Bu aşamada yapmanız gereken ilk şey tohum öncesi yatırımla ilgilenen yatırımcılar ve fonlarları araştırmaktır. Pre-seed yatırımcıların üç türü vardır: Melek yatırımcılar, hızlandırma veya kuluçka merkezleri, tohum öncesi risk sermayesi fonları. 

  • Melek Yatırımcılar: Nispeten diğer yatırımcılara göre daha küçük miktarda bir yatırım yaparlar. Melek yatırımcılar bireysel oldukları ve tek karar verici kendileri oldukları için tohum öncesi parayı hızlı bir şekilde güvence altına alabilirsiniz. Gelecekte başarılı olduğunuz takdirde sizi yine finanse edebilirler. 
  • Hızlandırma veya Kuluçka Merkezleri: Bir tür başlangıç hızlandırma kursları gibi olan bu programlar size bir yatırım sağlamanın yanında; yararlı eğitim, network oluşturma, ücretsiz veya indirimli kaynaklara erişim ve girişimci ekosistemini tanıma fırsatı sunar. Bu da ekosistemde kendinize bir yer açmanızı sağlar.
  • Tohum Öncesi Risk Sermayesi Fonları: Birden fazla sınırlı ortaklı yatırımcıyı temsil eden VC fonları, tohum öncesi turlar sırasında daha büyük yatırımlar sunabilir. Ancak, daha uzun bir karar verme sürecine sahiptir.

Pre-seed Yatırım Almak için İpuçları Nelerdir?

pre-seed yatırım

Girişiminizden bir gelir kazanıyorsanız, pre-seed yatırım öncesi finansman sağlama şansınız oldukça yüksektir. Henüz çalışan bir ürününüz veya hizmetiniz olmasa bile yatırımcıları ikna edebilirsiniz. Bunun için öncelikle sektörde bir tanınırlık elde etmeniz gerekiyor. Daha önce başka girişimlerle bir bağlantınız varsa potansiyel bir yatırımcıya ulaşmanız kolaylaşacaktır. 

Bir girişimci olarak ekip oluşturmanız da yatırım alabilmenize ortam sağlayacaktır. Eğer bir kurucu olarak yatırımcılara sunum yapıyorsanız, fon alma şansınız büyük ölçüde azalacaktır. Bir ürün geliştirmeyi planlıyor; ancak fikirlerinizi uygulayabilecek teknik bir kurucu ortağınız yoksa, bu yatırımcılar açısından bir problem olarak görülür. Bunun için erkenden teknik bir kurucu ortak aramaya başlamanız sizin için iyi olacaktır.

Yatırımcılarla Girişimcilerin Buluşma Noktası: Startup Borsa

İnandığınız bir girişim fikriniz var ve bunu hayata geçirmek için erken aşama yatırımlarına mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Startup Borsa ile yatırımcılara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Startup Borsa olarak yatırımcıları ve girişimcileri dijital bir platformda bir araya getiriyoruz. Startup Borsa’ya üye olduktan sonra girişiminizin profilini oluşturabilir ve yatırımcıların inceleyebileceği girişim havuzunda listelenerek yerinizi alabilirsiniz. Siz de girişimci olarak Startup Borsa’nın avantajlarından yararlanmak için buradan üye olabilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.