Skip to main content

Girişimcilikte başarılı olmak için zamanlama çok önemli bir faktör. Çok iyi bir fikir yanlış bir zamanda tarihe karışabilir. Aynı zamanda beklentileri karşılamayan bir fikir ise doğru bir zamanda milyonları peşinden sürükleyebilir. Peki, doğru zaman nasıl belirlenebilir? Doğru zamanda girişimlere yatırım yapmak için neleri önceden bilmek gerekir?

Önce İnsana Yatırım Yapın

yatırım

Asansör konuşması ve yatırımcı sunumu yapan herkes etkileyici bir gelir ve müşteri büyümesinden bahseder. Ancak işler plana göre gitmediğinde uyum sağlayabilecek, değişen koşullara hızla adapte olabilecek, engellerin ve aksiliklerin üstesinden gelebilecek insanlar kurtarıcımız olabilir. Bir girişimin arkasındaki insanlar iş planını uygulamak için kritik öneme sahip olduğu için yatırımcı olarak önce onları iyi tanımanız gerekir. Bu noktada yatırım yapacağınız girişimin kurucusu ya da kurucularının duygusal zekası yüksek ve iletişim becerileri iyi olmalıdır. İşler ters giderse tüm bunları nasıl ele alacakları daima planları olan ekiplere yatırım yapmalısınız.

Hayalinizle Sermayenizi Eşleştirin 

Elinizdeki sermayenizle yatırım seçiminizi orta noktada buluşturmaya çalışın. Bu noktada kısa vadeli hedefler için hisse senedi, yatırım fonları gibi riskli yatırımlardan kaçınmalısınız. Bunun nedeni, öz sermayenin kısa vadede son derece riskli ve değişken olabilmesidir. Sermayenizi korumaya çalışmalı ve kısa vadeli ihtiyaçlar için istikrarlı getiriler sağlamaya çalışmalısınız. 

Yatırımlarınızı Takip Edin

yatırım yapmak

Yatırımlarınızı periyodik olarak gözden geçirmeyi unutmayın. Yatırım yapmak ve her şeyi unutmak doğru bir strateji değildir. Yatırımlarınızın belirli bir süre boyunca ne durumda olduğunu düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Seçtiğiniz bir yatırım fonunun performansını her zaman emsalleri ile karşılaştırın. Performansın yeterli olmadığını fark ederseniz, onu hemen zarar olarak görmek yerine bir süre izleme listenize ekleyin. Önümüzdeki birkaç ay boyunca durumu takip edin ve düşük performansın nedenini bulmaya çalışın. Böylece süreci analiz ederek gerekli adımları atabilirsiniz.

Zaman Konusunu Takıntı Haline Getirmeyin

yatırım

Dalgalı piyasalarda, yatırım yapmak isteyen bazı yatırımcılar ‘dip’ veya ‘toparlanma’ dediğimiz iki ucu takip eder. Hiç kimse dibin nerede olacağını veya toparlanmanın ne zaman başlayacağını bilemez. Bunu anlamanın tek yolu ise süreci iyi analiz etmektir. Yatırım yapmak için doğru zamanı finansal piyasalardaki mevcut koşullar değil, kişisel koşullarınız belirler. Yatırımı bırakmak için zamanınız varsa, zirveye çıkmak için dibi tahmin etmenize gerek yoktur. Bir durgunluk döneminde yatırım yapmak kimilerine göre mantıksız görünse de, piyasanın zamanlamasını tahmin etmek doğru olan şey değildir. Doğru olan piyasada var olmanızdır.

Girişimlere Ulaşmanın Kolay Yolu: Startup Borsa 

Siz de yatırım yapmak için doğru zamanın geldiğini hissediyor ancak girişimlere nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, Startup Borsa’ya üye olarak girişimlere ulaşabilirsiniz. Yatırımcı olarak girişim havuzu içerisinde yer alan girişimlerin finansal raporlarına, ürün ve servis bilgilerine, ekip yapısına ulaşabilir; ilginizi çeken girişimlerden rapor talep ederek onları radarınızda tutabilirsiniz. Startup Borsa’nın avantajlarından yararlanmak için buradan üye olabilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.