Skip to main content

Geleneksel pazarlama adımları her geçen gün biraz daha tarihe karışırken, yeni pazarlama stratejileri ekosistemde doğuyor. ‘Content Marketing’ ise bu konuda akla gelen ilk örneklerden biri. Bu yazımızda content marketing stratejisi ve girişimciler için öneminden bahsedeceğiz.

Content Marketing Nedir?

İçerik pazarlaması, en basit tabiriyle; hedef kitlenizin ilgisini çekerek elde tutmak ve en sonunda karlı müşteri eylemine yönlendirmek için uygulanan, tutarlı içerik oluşturmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır. 

Content marketing stratejisinde ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak yerine, potansiyel müşterilerinize ve onların sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için faydalı içerik sağlamalısınız. Örneğin; P&G, Microsoft ve Cisco Systems de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen birçok kuruluşu bu yaklaşımı aktif olarak kullanıyor ve müşteri havuzunu olduğundan daha kapsamlı hale getirmeye çalışıyor. 

Etkili Bir Content Marketing için Neler Yapılmalı?

Content Marketing Stratejisi

Henüz sektöre yeni adım atmış ya da sektörde büyüyen bir girişimciyseniz, content marketing stratejisine her halükarda ihtiyacınız olacaktır. Peki, content marketing stratejisi hazırlarken nelere dikkat etmeli ve nasıl bir strateji izlemelisiniz?

1) Sektörün Gündem Maddelerini Araştırın

Sektörde henüz yeniyseniz, herkes tarafından bilinen bilgilere yer vermek yerine daha özgün hareket etmeniz faydanıza olacaktır. Bu konuda trend olan konuları bulmak için BuzzSumo, Google Trends gibi araçları kullanabilirsiniz. BuzzSumo, en çok hangi makalelerin paylaşıldığını veya hangilerinin şu anda trend olduğunu keşfetmenizi sağlar. Sonuçları zaman çizelgesine ve içerik türüne göre filtreleyebilirsiniz. İsterseniz, belirli bir alandaki en popüler makaleleri de bulabilirsiniz. Buradaki amaç, bu sonuçlara dayanarak tamamen özgün ve yeni bir şey yaratmaktır. Oluşturduğunuz şey, fikrinizi türettiğiniz makaleden daha faydalı ve daha ilginç olmalıdır.

2) İş Birlikleri Yapın

İçerik üretmeye yeni başlayan her girişimci kendine özel takipçi kitlesi oluşturmakta zaman zaman zorlanabilir. Alanınızda uzman olabilirsiniz; ancak, bunu görecek bir kitleniz yoksa  pazarlama stratejinizi yürütmek zor olabilir. Bu noktada, yerleşik bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacak farklı bir kanal seçmeniz sizin için faydalı olacaktır. En iyi seçeneğiniz, halihazırda sadık okuyucuları olan, yüksek otoriteye sahip sitelerle bağlantı kurmak ve iş birliği yapmaktır.

Amacınız, bu sitelere size değerli geri bağlantılar sağlayacak ve sitenize trafik çekecek konuk gönderileri göndermektir. Örneğin; finans sektöründesiniz ve ana odak noktanız startuplar. Bunun için öncelikle konuk blog yazıları fırsatları sunan ve başlangıç ​​işletme sahiplerine hitap eden web siteleri bulmanız gerekir. Bu noktada iyi bir araştırma yapmak ise lehinize olacaktır.

3) Daha Fazla Görsel İçerik Oluşturun

Herhangi bir sosyal mecranın akışında gezindiğinizde uzun bir metin yazısı mı, yoksa aynı bilgileri aktaran göz alıcı bir infografik mi gözünüze çarpar? İnsan beyni fonksiyonel olarak görsel içeriği metin içeriğinden çok daha kolay işler. Bu nedenle, içerik pazarlarken geleneksel blog gönderilerinizin yanı sıra; infografikler, karikatürler, grafik veya videolar üretmeyi tercih edebilirsiniz. Bu tür içerikleri hem sosyal medya kanalları hem de e-posta yoluyla kolayca paylaşabilirsiniz. Böylece, müşterilerinizin aklında daha iyi bir yer edinebilirsiniz.

Content Marketing Stratejisi

Son dönemin trendlerinden infografikler o kadar güçlü ki, Sumo ekibi bir infografik stratejisi uyguladıktan sonra gelirde %400 bir büyüme yaşadı. Siz de hem yerel hem globalde ilgi çekmek isterseniz, özgün bir infografik fikrini güzel bir tasarımla birleştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise tüm dünyaya açılmak istiyorsanız, görsel içeriklerinizin bir kısmının dilini evrensel yapmalısınız. Burada, iş planınızdaki birincil hedef pazarınız size yol gösterecektir.

4) Düzenli İçerik Üretin

Girişiminizde olduğu gibi pazarlama stratejilerinizde de anahtar kelime sürdürülebilirliktir. Özellikle kaliteli içerik üretmek temel amacınız olduğunda her gün içerik üretmek çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. Bu nedenle stratejilerinizi kurarken en başında gerçekçi planlar yapmanız ve gün sonunda bu planlara uymanız çok önemli. Örneğin; alanında özgün içeriklere sahip yazılar oluşturmak istiyorsanız, her gün yeni bir blog yazısı oluşturmak mümkün olmayabilir.  Ancak, her hafta yeni bir blog yayınınızın olduğu bir içerik programınız olmalıdır. Hatta, her hafta en az iki yeni blog yazısı yayınlamayı deneyebilirsiniz. Gönderdiğiniz e-Bülten blog yazılarınıza ve gönderilerinize bağlantılar ekleyerek sitenizdeki trafik akışınızı arttırabilirsiniz. Bu şekilde, sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı düzenli olarak kontrol etmeyen ancak haftalık özetinize abone olan okuyucuların da ilgisini çekebilirsiniz.

5) İçeriklerinizi Promote Edin

Content marketing stratejisini mükemmel bir şekilde yürütmek için sosyal medyanın desteğine ihtiyacınız vardır. Her sosyal medyanın kendine ait özel bir algoritması vardır., İçerik tıklandıkça, etkileşim aldıkça gönderiyi görmeyen diğer takipçilerin akışına ve keşfetine düşme olasılığı da artar. Bu da sizden haberi olmayan bir grup insanın sizi keşfetmesini ve trafik sağlamanızı sağlar. Buna benzer olarak ücretli promosyonları kullanarak gönderinin görünürlüğünü daha da artırabilirsiniz. Öne çıkarılan gönderiler aracılığıyla mevcut takipçilerinize benzer kitleleri de çekebilirsiniz. Sizi daha önce hiç duymamış olabilirler; ancak, kendi haber akışlarında sponsorlu gönderinizi gördüklerinde sizi merak edip araştıracaklardır.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Girişiminizde content marketing stratejisi ile daha fazla kişiye nasıl ulaşacağınızı öğrendiniz. Şimdi ise sırada sektörde adından söz ettirmek için yatırım almak var. Bu aşamada girişiminize uygun yatırımcı profili ile eşleşmek istiyorsanız, Startup Borsa’daki yatırımcı profillerini inceleyebilir, girişiminizin fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Startup Borsa’ya finansal raporlarınızı ve KPI’larınızı yükleyebilir, yatırımcının bu dokümanları inceleyerek girişiminiz hakkında ön bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.