Skip to main content

Ekosisteme katılan yeni girişimlerin artmasıyla kızışan rekabet ortamı girişimcilerin hayatta kalma mücadelesini biraz daha zorlaştırıyor. Özellikle erken aşama girişimcileri henüz sektörde adını duyurmadıkları için alacakları yatırım bir can suyu etkisi yaratabilir. Peki, yatırımcı erken aşama girişimcilerden ne bekler?

Girişimcilerin Erken Aşamada Alabileceği Yatırımlar

erken aşama girişimci

Erken aşama yatırımları, bir şirketin gelişiminin ilk üç aşamasına maddi destek sağlar. Bu aşamalar üç farklı finansman türüne ayrılmıştır:

  1. Tohum sermayesi: Bir girişimcinin bir iş kurmasına yardımcı olmak için sağlanan paraya denir. Burada yatırım yapılan şey fikrin kendisidir. Genellikle arkadaşlardan ve aileden gelen bu ilk finansman, pazar araştırması, ürün araştırma ve geliştirme ve iş planı geliştirme gibi ön faaliyetleri destekler.
  1. Başlangıç finansmanı: Bir şirketin ürün geliştirmesine ve bu ürünleri pazarlamaya başlamasına yardımcı olmak için kullanılan paradır. Bu aşamada girişim fikriniz artık yavaş yavaş yeşillenmeye başlamıştır. Sınırlarınız, kapsamlarınız ve iş modeliniz bu aşamada tamamen belli olmalıdır.
  1. Erken büyüme finansmanı: Üretim ve satışların kurulmasına ve artırılmasına yardımcı olacak paraya denir. Burada girişimizi daha büyük kitlelere duyurmak ve iş fikrinizi gerçek hayattaki karşılığını görmeniz gereklidir. 

Erken Aşama Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

erken aşama girişimcileri

Henüz piyasada bir yeri olmayan yeni şirketlerle işbirliği yapmak daha riskli olduğundan, çoğu yatırımcı erken aşama girişimcilere yatırım yapmaya pek meyilli olmayabilir. Ancak sektöre kendini kanıtlamak ve yatırımcıları etkilemek ne kadar zor olsa da asla imkansız değildir. Erken aşama bir girişimciyseniz dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları vardır. Bunlar:

1) Hikayenizi Doğru Anlatmalısınız

Başarı gibi başarısızlık da sizinle ilgili çok şey anlatır. Başarısız olsanız da pes etmemeniz, tüm kararlılığınızla girişiminize inandığınızı gösterir. Bu da yatırımcıyı etkileyen önemli bir parametredir. Üstelik girişiminizi test etmek için nasıl bir yol izlediğinizi, hangi araçları kullandığınızı ve hangi özellikleri güncellediğinizi açıklamak, ekibinizin uygulama becerilerini ve dinamik yapısını göstermenin ikna edici bir yoludur. Erken aşama girişimcilerden kimse müşteri talep etmez. Ancak, yarattığınız etki ve çektiğiniz ilgi yatırımcılar için kilit rol oynayabilir. Bu nedenle yatırımcı görüşmeniz esnasında bunlardan da bahsetmeniz ilgi çekici olacaktır.

2) Multidisipliner Bir Takıma Sahip Olmalısınız

erken aşama girişimciler

Takımınızı yatırımcıya iyi tanıttığınızdan emin olmalısınız. Girişiminizin henüz başında her ekip üyesinin oynadığı rol ve üstlendiği sorumluluklardan bahsetmeli, varsa daha önceki tecrübelerinden referanslar vermelisiniz. Bir işin ihtiyaç duyabileceği yetkinlikleri kendi ekibiniz içinde karşılamanız gereklidir. Sadece iş arkadaşı değil, günlük hayatta da birer dost olmanız bir yatırımcının erken aşama bir girişime yatırım yapması için önemli parametrelerden biridir. Bu sayede yatırımcının kafasında oluşan ‘Acaba girişim fikri bir işe dönüşmeden ekip dolayısıyla dağılır mı?’ soru işaretini tamamen yok edebilirsiniz. 

3) Etkili Bir Sosyal Medya Stratejiniz Olmalı

Neredeyse tüm işler sosyal medya üzerinde dönerken bir girişimci olarak burayı kullanmamak olmaz. Pazarınıza ve hedef kitlenize göre gireceğiniz sosyal medyaları iyi seçmelisiniz. Her platformun kendi içinde dinamikleri vardır. Kullandığı yazı dili değişebilir ve etkileşime girme şekli farklılık gösterebilir. İlk başlarda takipçi kazanmak, etkileşime girmek çok kolay olmayabilir. Ancak istikrarla kaliteli içerikler ürettiğinizde, küçük profesyonel yardımlar aldığınızda ve en önemlisi platforma göre davrandığınızda yarattığınız etki artacaktır. Burada kısa yolu tercih edip takipçi satın almak gibi bir hataya düşmemek gerekir. Erken aşama girişimcilerinin girişimlerindeki organik büyüme bir yatırımcı tarafından en dikkat edilen metriklerden biridir. 

Yatırımcılarla Girişimcilerin Buluşma Noktası: Startup Borsa

Erken aşama girişimciyseniz, yatırımcıların dikkatini çekmek için girişim ekosistemlerine girmeyi unutmayın. Bunun için en ideal platformlardan biri olan Startup Borsa ile yatırımcılara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yatırımcıları ve girişimcileri dijital bir platformda bir araya getiren Startup Borsa’ya üye olduktan sonra girişiminizin profilini oluşturabilir ve yatırımcıların inceleyebileceği girişim havuzunda listelenerek yerinizi alabilirsiniz. Siz de girişimci olarak Startup Borsa’nın avantajlarından yararlanmak için buradan üye olabilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.