Skip to main content

Girişimlerin dijital sahnesinde bugün; sınav, test, ölçme ve değerlendirme girişimi Test Invite var!

Girişimin Genel Bilgileri

Girişimin Adı: Test Invite
Kurucu Ortaklar: Mustafa Ekim
Girişimin Aşaması: Büyüme
İş Modeli: SaaS
Sektör Bilgisi: Bilişim
Konum: ABD ve Türkiye

Test Invite ekibi

Test Invite‘ın hikayesi nedir?

2019 yılında 2 kişilik bir ekiple ilk müşterimizi aldık ve yolculuğa başladık. İlk günden bugüne kadar 80 milyon insanı değil, hep 7 milyar insanı hedefledik. Bu sebeple İngilizce ve Türkçe versiyonlarımızı aynı anda kullanıma açtık. Bunlara kısa süre sonra İspanyolca eklendi. Birisi  Delaware, ABD’de, diğeri İstanbul, Türkiye’de olmak üzere toplam 2 şirketimiz var ve global  sahnede faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, çevrimiçi ölçme-değerlendirme süreçlerini  baştan uca, güvenli bir şekilde uygulamak isteyen kurumlar için ulaşılabilir ve güvenilir bir  marka olmak. Bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz. 

Rekabet söz konusu olduğunda Test Invite‘ı nasıl farklılaştırıyorsunuz? 

Test Invite anlık olarak binlerce kişiye, güvenlik önlemleri ile birlikte online sınav  yapabileceğiniz bulut tabanlı bir yazılım. Biz en başta ürünümüze çok güveniyoruz. Sınav güvenliği özellikleri, soru ve sınav oluşturma araçları, sınav sonucu raporlama ve diğer birçok  özellik ile üst düzey bir sınav yazılımına sahibiz ve her geçen gün de yeni özellikler ekleyerek  yola devam ediyoruz. Ürünün yanı sıra hem operasyonel hem de teknik konularda üst düzey müşteri destek hizmetlerimizle rakiplerimizden farklılaşıyoruz. Bu farklılaşmayı mümkün kılan unsur en başta ekibin kalitesi. Liyakat bizim için çok önemli ve bu farklılıkları yaratacak insanları  ekibimize kazandırıyoruz. 

Bunların yanında ürünümüz, kurumlar için çözüm odaklı ve sürdürülebilir bir fiyatlandırmaya sahip. “Pay as you go” fiyatlandırma modeli ve kredi sistemi ile kurumlar sadece online sınavlara ihtiyaç duydukları zamanlarda krediler satın alarak sistemimizi kullanabiliyorlar, aylık veya yıllık sabit ücretler ödemek zorunda kalmıyorlar. Bu modelin de servisimizi  rakiplerimizden ayrıştırdığını düşünüyoruz.

Başarılı bir şekilde ürünü pazara indirmenin yolları nelerdir?

Bu sorunun cevabı her ürün için tabii ki farklı olacaktır. Test Invite’ı çok farklı sektörlerden ve farklı büyüklüklerden kurumlar kullanıyor. Orta ve büyük ölçekli şirketlerden lise ve  üniversitelere, yabancı dil kurslarından kamu kurumlarına kadar uzanan bir listeden  bahsedebiliriz. Görünürlüğümüzü artırma stratejimizi de buna göre kurguluyor ve pazara  inerken bizim çözümlerimize ihtiyaç duyan bütün kurumlara farklı farklı kanallardan ulaşmaya ve dokunmaya çalışıyoruz. Bu sebeple bizim için ürünü pazara indirmenin en iyi yolu kanalların  kalitesini ve çeşitliliğini sürekli olarak arttırabilmek.

Hangi pazar ve coğrafyalarda yer alıyorsunuz ve açılmayı öngördüğünüz pazarlar nereler?

Test Invite hali hazırda 60 farklı ülkeden ödeyen müşterisi olan global bir marka ve gelirimizin  %80’den fazlasını yurtdışından sağlıyoruz. 3 farklı dilde (Türkçe, İngilizce, İspanyolca) web  sitemiz mevcut ve müşterilerimiz yazılımı bu dillerde kullanabiliyor. İçinde İtalyanca ve  İsveççe’nin de bulunduğu 9 farklı dilde de “test-taker” panelleri aktif. Bundan sonraki ilk  hedefimiz Fransızca ve Arapça dillerinde müşterilerimize baştan sona destek vermek. Bir adım  sonrası ise dünyanın en çok konuşulan 10 dili. Online ölçme ve değerlendirme süreçlerine  ihtiyaç duyulan her coğrafyada hizmet verecek teknik kaliteye sahibiz ve bu avantajımızı  kullanmak istiyoruz. 

Test Invite‘ı kullanan kullanıcı/müşterileri kazanımını nasıl yapıyorsunuz?

Ürünümüzün doğasına da uygun olarak dijital kanalları en verimli şekilde kullanmaya  çalışıyoruz. Organik trafikten, sosyal medya kanallarına, globalde hizmet veren yazılım listelerinden, PR kanallarımıza kadar birçok yolla müşterilerimiz bize ulaşıyor. Kanallarımızdan  gelip satış ekibimizle temas eden her müşterimize mutlaka sistemi tanıtıcı bir demo yapıyoruz. Ürünümüze çok güveniyoruz ve mutlaka denemelerini tavsiye ediyoruz. Tam da bu yüzden  “Free Trial” seçeneğimiz var. Müşterilerimiz herhangi bir satın alım yapmadan sistemimizi  diledikleri gibi deneyebiliyorlar. 

Gelir kanallarınızı nasıl geliştiriyorsunuz?

Test Invite’ın 3 temel gelir kanalı var. Bunlardan ilki online sınav yazılımının kendisi. İkincisi “Assessment” ekibimizin hazırladığı kullanıma hazır işe alım testleri ve kişilik envanterleri. Üçüncüsü ise profesyonellerin kendi testlerini “revenue sharing” yaparak müşterilere sunabildikleri “TestInvite Marketplace” kanalı. 

Bizi rakiplerimizden ayrıştırdığını düşündüğümüz “Custom Development” kanalımız var.  Müşterilerimizin yazılım içerisinde geliştirme istedikleri alanları onların yatırımları ile  geliştiriyoruz. 

Test Invite “self servis” bir sistem fakat sınav içeriği üretimi ve teknik destek gibi konularda da  müşterilerimize saatlik ücreti karşılığında destek hizmeti sağlıyoruz. Etkinliğimizi arttırmak  istediğimiz ülkelerde de “revenue sharing” yaptığımız partnerliklerimiz mevcut.

Ekibinizi şu an kaç kurucu ortak ve çalışandan oluşuyor?

Test Invite’ın kurucusu Mustafa Ekim ile birlikte 9 kişilik bir ekibe sahibiz. Bu 9 kişiden 3’ü ekibimize son 4 ayda dahil oldu. İlerleyen aylarda yazılım ekibimiz başta olmak üzere hızlı bir şekilde ekibimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. 

Daha önce yatırım aldınız mı?

Daha önce yatırım almadık. Öz kaynaklarımızla büyümeye devam ediyoruz.

Bir girişim yatırım almadan önce neleri hesaba katmalı?

Büyüme aşamasındaki bir girişim için bu büyümenin sürdürülebilir bir düzene sahip olması çok  önemli. Ürün/Pazar Uyumu üzerinde çalışıyor ve bu bağlamda değerlendirmeye aldığımız metrikleri de periyodik olarak takip ediyoruz.  

Bulunduğunuz sektörün gelişimini ve büyümesini nasıl öngörüyorsunuz?

Hem işe alım süreçlerinde hem de eğitim alanında kağıt-kalem sınavların ve yüz yüze ölçme  değerlendirme süreçlerinin popülaritesi her geçen gün azalıyor ve bu alandaki teknolojik  çözümler çok daha verimli olduğu için büyüme de hızlanarak devam ediyor. Biz bu trendi Covid 19 salgını öncesinde görüyorduk ve Test Invite’ı salgından çok daha önce ortaya çıkarttık.  Özellikle online sınav güvenliğinde yapay zeka kullanımının içinde bulunduğumuz sektörün gelişimini çok hızlandırdığını düşünüyoruz ve yeni teknolojik gelişmelerle bu sektörün daha da  hızlı büyüyeceğini öngörüyoruz. 

Planladığınız bir ‘’exit’’ stratejiniz var mı? Kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Henüz exit düşünmüyoruz. Büyüme sürecini en doğru şekilde sürdürmek öncelikli hedefimiz.

Girişimlere Erişim: Startup Borsa

Türkiye’nin önde gelen teknoloji girişimleri Startup Borsa’da girişim profili oluşturarak bilinirliğini arttırır. Girişimler, yatırımcılara erişebildiği gibi, yatırımcılar da diledikleri girişimlerden rapor talep edebilirler.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.