Skip to main content

Genç bir girişimciyseniz, ihtiyacınız olan sektörel birikime ulaşmanız uzun zaman alabilir. Ancak, bu birikimi elde etmenin bir kolay yolu daha var: Alanında uzman bir mentore sahip olmak! Sizin için bu yazımızda mentorlerin girişimcilere sağladığı 5 faydayı derledik.

1) Tecrübeleriyle Yol Gösterir

Bir mentorünüzün olmasının en büyük artısı, soru sorabileceğiniz ve tavsiye alabileceğiniz birine sahip olmaktır. Yeni bir girişimci olarak, aile üyeleri ve arkadaşlarınızdan tavsiye alabilirsiniz. Ancak mentörünüz, arkadaşlarınızın veya ailenizin nasıl çözeceğini bilemeyecekleri daha karmaşık iş konularında size tavsiyelerde bulunabilir ve esas izlemeniz gereken yolları belirlemenize yardımcı olabilir. Onun tecrübeleri ışığında sunduğu tavsiyeleri dinlemek, olası birçok probleme karşı önlem almanızı sağlar.

2) Network Kazandırır

Başarılı bir mentorun kariyerinize fayda sağlayabilecek sınırsız bir network ağı vardır. İhtiyaç duyduğunuz alanda yetkin bir insanla sizi görüştürmek ve iş ağını kullanmanızı sağlamak, yine bir mentorün yapacağı şeylerin başında gelir. Onun network ağından beslenerek siz de ekosistemde kendinize bir yer edinebilir, girişiminizi geniş bir ağa ulaştırabilirsiniz.

3) Özgüven Verir

Kalifiye bir danışmanın girişimciler üzerinde güçlü bir pozitif etkiye sahip olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Size pratikte rehberlik eden ve endişelerinizi sizinle paylaşan, korkularınızı yılların tecrübesiyle yatıştıran birisine sahip olmak, başarılı olacağınız konusunda sizi güven verir.

Bir girişimci için özgüven başarının anahtarı gibidir. 2014 Telegraph raporu, yüksek özgüvene sahip olmanın kariyer başarısına yetenek ve yeterlilikten çok daha fazla katkıda bulunduğunu ortaya koydu. Mentorlar ise bu konuda girişimcilere yol göstererek onların özgüveni arttırır ve her zorluğu bir fırsat olarak görmelerine yardımcı olur.

4) Girişimin Gelişimine Katkı Sağlar

mentor

Mentorlar, yalnızca ticari açıdan girişimi önemseyen danışmanlar gibi değildirler. Bunun tam tersine girişimcilerle arasında daha duygusal bir bağ vardır. Takım arkadaşlarınız, aileniz ve arkadaşlarınız size geri bildirim verirken yeterince dürüst ya da objektif olmayabilirler. Ancak danışmanınız, size eksik olduğunuz noktaları açıkça gösterir ve objektif bir geri bildirim verir. Örneğin; çalışanlarınız sürekli olarak proje yönergelerini anlamadıklarından şikayet ediyorsa, danışmanınız takım arkadaşınızla iletişim kurmanız konusunda yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışabilir. Bu sayede hem şimdi hem de gelecekte nasıl iletişim kuracağınızı daha iyi anlayabilirsiniz. 

5) Stratejik Düşünmeye Yardımcı Olur

mentor

Mentorleriniz sizi kariyeriniz boyunca yararlanabileceğiniz yöntem ve stratejiler ile geleceğe hazırlayabilir. Böylece, bazen kurtlar sofrası olabilen iş ortamında daha önce tecrübe etmediğiniz bir şeyle karşılaşsanız bile nasıl davranmanız gerektiğini bilebilirsiniz. Ayrıca, olumlu bir ortam yaratmanın ve morali yükseltmenin ne kadar önemli olduğunu size sadece anlatmakla kalmaz, aynı zamanda bunun için stratejiler öğretir. Örneğin; çalışanların işyerinde mutlu olup olmadıklarını, müşterilerle ilgilenip ilgilenmediklerini veya finansal sorunları ele alıp almadıklarını görmek için gözlemleme stratejileri öğrenmenizi sağlar. Olaylara daha analitik bir yönden ele almayı, çizginin dışına çıkmayı yine bu stratejiler vesilesiyle öğrenebilirsiniz. 

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Eğer siz de mentörünüzle konuşup girişiminiz için uygun yatırımcı profili ile eşleşmeye karar verdiyseniz, Startup Borsa’daki yatırımcı profillerine erişebilir ve bu sayede girişiminizi ileriye taşıyabilirsiniz. Startup Borsa’ya finansal raporlarınızı ve KPI’larınızı yükleyebilir, yatırımcının bu dokümanları inceleyerek girişiminiz hakkında ön bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.