Skip to main content

Her yatırımın kendi içinde bazı potansiyel avantajları ve dezavantajları vardır. Yaptığınız yatırımdan en iyi verimi alabilmek ve riskleri mümkün olabilecek en az seviyeye indirebilmek için girişimleri detaylı olarak incelemelisiniz. Bu yazımızda, girişimlere yatırım yapılmadan önce sorulması gereken 6 soruyu derledik.

1) Girişim Yenilikçi Bir Çözüm Sunuyor mu?

Geleceği anlayamayan, yeni teknolojilere ayak uyduramayan bir girişimin ayakta kalması mümkün değil. Her geçen gün biraz daha dijitalleşen dünyada ele alınan problemin çözümü yeni teknolojilere göre üretilmelidir. Eski usul yöntemleri kullanarak çözüm üreten girişimlerin gelecek vadetmesi pek söylenemez. Güncel konularla ilgilenen bir girişim diğer yatırımcıların da dikkatini çekecektir. Üstelik ekosistemin kabul görebileceği bir yenilik yapan girişim, kullanıcılarına diğer girişimlerden daha hızlı ulaşabilir. 

2) Potansiyel Riskleri Var mı?

Her iş kendi içinde riskler barındırır. Bir yatırımcı olarak girişimin şimdi ve gelecekte karşılaşabileceği riskleri görmek yatırımınız için büyük önem taşır. Yatırım yapacağınız girişimin değişime uyum sağlayabilecek bir dinamiğe sahip olması, her dönemde yatırım alma ihtimalini arttırır. Girişim sadece tek bir teknoloji ve parametreye odaklanmamalı, daha kapsamlı bir bakış açısı geliştirmelidir. Gelecekteki muhtemel problemlerini görmek ve bunlara karşı şimdiden önlem almak karşılaşılabilecek krizlere karşı bir önlem oluşturur. Girişimi objektif bir bakışla değerlendirmek ve ekosistem içinde konumlandırmak da rakiplerinizi daha iyi tanımanızı ve onlara odaklanmanızı sağlar. 

3) Rakiplerine Karşı Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Ekosisteme giriş yapan her girişimin mutlaka bir rakibi olacaktır. Bu nedenle girişimin mevcut ve potansiyel rakiplerini incelemelisiniz. Girişimcilerin yatırım sunumlarında kullandıkları tabloları yatırımcı gözüyle revize etmelisiniz. Daha kapsamlı bir tablo oluşturmak için rakiplerin sosyal medyayı nasıl kullandıklarından, hangi uygulama marketinden kaç indirme aldığını incelemek sizin de avantajınıza olacaktır. Üstelik sadece var olan rakipleri değil, potansiyel rakiplerinizi de önceden takip etmelisiniz. Böylece, girişiminizi daha yakından tanıyarak yatırım yapacağınız miktar ile ilgili çalışabilirsiniz.

4) Ekip Gerekli Yeterliliğe Sahip mi?

Girişimi yakından tanımanın en etkili yolu ekip ile tanışmaktır. İçerde nasıl bir işleyişin olduğu, sistemin hangi dinamikler üzerine kurulu olduğu ve ekibin bilgisinin hangi düzeyde olduğu gözlemlenmelidir. Ancak, sadece teknik anlamda yetkinlik değil, sosyal alanda ve iletişim yönündeki yetkinliklere de bakılmalıdır. Geri bildirim kültürünü benimseyerek, kendi artı ve eksilerini gerçekçi bir bakış açısıyla tartabilen bir takımla çalışmak bir yatırımcı olarak size kolaylık sağlayacaktır.

Ekipteki herkesin işini benimseyerek yapması, zorluklar karşısında yılmaz bir tavır sergilemesi ve sabırlı olmaları çok önemlidir. Çünkü, girişimcilik  yolculuğu hızlı tren gibidir; kendi içinde bir sürü yokuş ve inişleri olabilir. Böyle zamanlarda duygusal olgunluğa erişmiş, dayanıklı, sabırlı ve iyi enerjili bir ekiple çalışmak her zaman keyifli ve verimli olacaktır. 

5) Girişim Ne Kadar Ölçeklenebilir?

Global pazara açılmak ölçeklenmenin en önemli aşamalarından biridir. Doğru stratejiler ve satış politikalarıyla globale açılmadan da ölçeklenmek mümkündür. Yatırım yapacağınız girişimin sürdürülebilir olmasını istiyorsanız; girişimin çözdüğü problemin sadece küçük bir kitleye hitap etmediğinden ve evrensel bir bakış açısına sahip olduğundan emin olmalısınız. Girişimler geleceğin teknolojisini anlayıp inovatif bir bakış açısı sunmalı. Ayrıca, yatırım yapmayı düşündüğünüz girişimin gireceği marketler de büyük şirketler tarafından domine edilmeyip rekabete de açık olmalı.  

6) Yatırım Nasıl Kullanılacak?

Yatırımcılar, girişimlere finansman sağladıklarında girişimin bir sonraki dönüm noktasına gelebilmesini öngörmek isterler. Bu nedenle verimli bir süreç için girişimciler ile aldıkları yatırımı nasıl değerlendireceklerini görüşmelisiniz. Her ilişkide olduğu gibi yatırımcı-girişimci ilişkisinde de bu konuda açık ve dürüst olmak karşılıklı güveni sağlar. İyi değerlendirilmiş bir yatırımın başka yatırımlara da kapı açacağını unutmamalısınız.  

Girişimlere Ulaşmanın Kolay Yolu: Startup Borsa

Siz de girişimlere yatırım yapmak istiyor; ancak onlara nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, Startup Borsa’ya üye olarak girişimlere ulaşabilirsiniz. Yatırımcı olarak girişim havuzu içerisinde yer alan girişimlerin finansal raporlarına, ürün ve servis bilgilerine, ekip yapısına ulaşabilir; ilginizi çeken girişimlerden rapor talep ederek onları radarınızda tutabilirsiniz. Startup Borsa’nın avantajlarından yararlanmak için buradan üye olabilirsiniz. 

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.