Skip to main content

Günümüzde birçok girişim sektöre adım atarken değişen ve gelişen çağa ayak uydurmaya çalışıyor. Bu süreçte girişimlere yatırım yapan melek yatırımcıların da dijital dönüşüme ayak uydurmaları ve geleceği anlamaları oldukça önemli. Peki, melek yatırımcılar inovatif girişimlere katkı sağlarken nelere dikkat etmeli?

Dijital Çağda Melek Yatırımcılık

Günümüz teknoloji girişimleri kendi içlerinde dallanan birçok farklı alana sahip. Bu süreçte, yeni şirketlere melek yatırım yapmanın riskli olabileceğini ve kimi zaman sermaye kaybına yol açabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle yatırım sektöründeki iç dinamikleri iyi anlamalı, olumlu ve olumsuz gelişmelere açık olmalısınız. Bu noktada yapmanız gerekenler şunlardır:

1) Sorular Sorun

Girişimin teknik fizibilitelerini ve piyasa riskini tam olarak anlamak için endüstri uzmanlarına girişimler hakkında sorular sormak önemlidir. Bu noktada bir yatırımcı olarak kendi network ağınızı kullanabilirsiniz. Daha önce yatırım yaptığınız girişimciler, iş ortaklarınız, yatırımcı arkadaşlarınız ya da sadece bu alana gönül vermiş diğer tanıdıklarınıza kullandıkları teknolojilerle ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Bu sayede yatırım yapacağınız girişimin bakış açısını da daha iyi öğrenmiş olursunuz.

2) Kendi Araştırmanızı Yapın 

melek yatırımcılar

İlk değerlendirmenizde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Örneğin; girişimdeki yönetim ekibini tanımakla işe başlayabilir, onların daha önceki tecrübeleriyle ilgili konuşabilirsiniz. Şu an bulunduğu alanda önceden bir tecrübesinin olup olmadığını ve sektörü iyice bilip bilmediğini öğrenmeniz, girişime yatırım yapma fikrinizin şekillenmesine yardımcı olacaktır. Bir melek yatırımcı olarak hem inovasyonun potansiyel değerlendirmesini hem de bunu gerçekten yapıp yapamayacağını sorgulamalısınız. 

3) Kalıpların Dışına Çıkın

Hangi girişime yatırım yapacağınızı seçmek zor ve yıpratıcı bir süreç olabilir. Bağımsız melek yatırımcılar olarak mutlaka sizin de kendinize özgü bir stiliniz ve kararınız olmalı. Birçok melek yatırımcı, teknolojinin ne olduğunu araştırmak yerine başkaları tarafından tavsiye edilen girişimleri seçiyor. Bu durum, yatırımcıların hala kalıpların içinde hareket ettiklerini ispatlıyor. Oysaki bir yatırımcı daha geniş düşünmeli ve inandığı girişimlere yatırım yapmalıdır. Yapılacak yatırımda sadece maddiyatın değil, aynı zamanda zamanın ve eforun da harcandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle başkalarının kararlarıyla hareket etmek yerine, potansiyeline inandığınız girişimlere yönelmekte fayda var.

4) Sabırsız Davranmayın

melek yatırımcılar

Dijital çağda beklemek zaman ve para kaybına sebep olabilir. Oysa, yeni bir teknolojiyi benimseyen girişimler için süreç; zaman çizelgeleri, potansiyel engeller ve niş pazar riski nedenlerinden dolayı geleneksel girişimlere göre daha uzundur. Bu nedenle daha önce yatırım yaptığınız klasik girişimlerle bu girişimleri kıyaslamamalısınız. Yatırım yaptığınız girişime karşı sebat göstermeli, onları acele etmeleri konusunda sürekli sıkıştırmamalısınız. Bu durum, girişimcilerin süreçte önemli noktaları kaçırmasına neden olabileceği gibi yıpranmalarına da yol açarak girişimi başarısızlığa sürükleyebilir. Unutmayın, vaktinden önce çiçek açmaz! Gereken sabırı göstermek her iki taraf için de sağlıklı bir süreç olacaktır.

Girişimciye Ulaşmanın Kolay Yolu: Startup Borsa

Startup Borsa olarak melek yatırımcıları ve startupları bir araya getiriyoruz. Startup Borsa’ya üye olduktan sonra kendi yatırımcı profil sayfanızı oluşturabilir, sizin için potansiyeli yüksek teknoloji girişimlerine sahip olduğumuz girişim havuzundan ulaşabilirsiniz. Melek yatırımcılar olarak girişim havuzu içerisinde yer alan girişimlerin finansal raporlarına, ürün ve servis bilgilerine, ekip yapısına ulaşabilir; ilginizi çeken girişimlerden rapor talep ederek onları radarınızda tutabilirsiniz. Siz de melek yatırımcı olarak Startup Borsa’nın avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, buradan üye olabilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.