Skip to main content

Henüz başlangıç aşama girişimciyseniz, varlığınızı ekosistemde sürdürmek ve girişiminizi büyütmek için yolun henüz başındayken yapmanız gereken hamleler olabilir. Şu anda unicorn olmuş ya da olma yolunda hızla ilerleyen her girişimin geçtiği bu yolda attığınız her sağlıklı adım, sizin sektörde daha sağlam bir yer edinmenizi kolaylaştırır. Peki, başlangıç aşama girişimciler ekosisteme adapte olurken neleri göz önünde bulundurmalıdır?

1) Aksiyonlarınızı Hızlandırın

başlangıç aşama girişimciler

Çoğu girişimci, hızın ne kadar önemli olduğunu bilir ve ona göre aksiyon alır. Pazara ilk giren siz olduğunuzda liderliği elde edersiniz ve bu da rakip grubun bir adım önünde olmanızı sağlar. Bu nedenle aklınıza bir fikir geldiğinde ertelememelisiniz. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde aksiyon alıp hayata geçirmeye çalışmalısınız. Bu aşamada mükemmel olma isteği sizi yavaşlatır. Bu nedenle başlangıç aşama girişimcileri olarak var olan potansiyelinizle mevcut fırsatları kaçırmamaya dikkat edin.

2) İş Birliğine Yatkın Olun

Startuplar daha önce var olmayan yeni pazarlar yaratma fırsatına sahip oldukları için bu durum heyecan vericidir. Bir ekosisteminin bir organizmalar topluluğunun çevreleriyle etkileşiminden oluşan, birbirine bağlı unsurlar grubu olduğunu unutmamak gerekir. “Önce ben” mantığıyla çalışan girişimler, ekosistemde bu tempoya dayanamaz ve pes ederek çabuk unutulurlar. Bu noktada herkes için en kazançlı fırsat, pastayı herkes için büyütmektir. Bir erken aşama girişimcisinin de ihtiyacı olan tam olarak budur. 

3) Ekosisteme Yakın Olun

başlangıç aşama girşimciler

İşbirlikçi bir anlayışı teşvik etmek için öncelikle alanınızdaki tüm başlangıç ​​organizasyonlarının haritasını çıkarmanız önemlidir. Girişimle ilgili blogları, etkinlikleri, eğitim kamplarını, mentorluk programlarını veya ortak çalışma alanlarını takip edip haberdar olmalısınız. Bazı girişimciler birinin fikirlerini çalacağından korktukları için girişimlerini gizlilik içinde planlıyorlar ve karanlık bodrumlarında tek başlarına bir şirket kurmaları gerektiğini düşünüyorlar. Oysaki bu yanlış ve çok zor bir yoldur. Bu fikri aşmalı ve birlikte olmaktan, paylaşmaktan, network edinmekten çekinmemelisiniz. Başlangıç aşama girişimcileri olarak bunları uygulamak ekosistemde oldukça işinize yarayacaktır.

4) Network Ağınızı Güçlendirin

Bu adım muhtemelen başlangıç aşama girişimciler için süreçteki en önemli adımdır. İlk olarak çok yeni gelişen bir pazardaysanız, elinizi taşın altına koyup bazı inisiyatifler almanız gerekebilir. Örneğin bir akşam yemeğine ev sahipliği yapmak gibi bir organizasyon düzenleyebilirsiniz. Bir akşam yemeği, bağlantılar kurmak ve ekosistemlerini ileriye taşımak için çok değerlidir. Bu tarzdaki teklifleri de asla geri çevirmemelisiniz.

İkinci olarak ne tür bir başlangıç ​​pazarında olursanız olun, sizin gibi girişimlerin olduğu başlangıç ​​etkinliklerinde mutlaka boy göstermelisiniz. Bu etkinliklerin amacı, insanların fikirlerini paylaştığı, bağlantı kurduğu, şirket kurma fırsatlarını öğrendiği ve ilham aldığı açık bir ortam yaratmaktır. Burada tanıyacağınız kişiler size yeni bağlantılar sunabilir, karşılıklı yardımlaşabilir ve birbirinize kapılar açabilirsiniz.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Startup ekosisteminde başlangıç aşama girişimcisi olarak nasıl yer edineceğiniz öğrendiniz. Şimdi, sırada daha sağlam adımlarla sektöre girebilmek için bir yatırım almak var. Bu aşamada girişiminize uygun yatırımcı profili ile eşleşmek istiyorsanız, Startup Borsa’daki yatırımcı profillerini inceleyebilir, girişiminizin fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Startup Borsa’ya finansal raporlarınızı ve KPI’larınızı yükleyebilir, yatırımcının bu dokümanları inceleyerek girişiminiz hakkında ön bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.