Skip to main content

Melek yatırımcılar yalnızca finansman kaynağı sağlayarak değil, manevi olarak da girişimcilere destek verir. Bu nedenle ayırdıkları zamanın, harcadıkları paranın ve üzerine çalıştıkları işlerin karşılığını almak isterler. Peki, melek yatırımcılar ne kadar getiriyle döner? Ünlü melek yatırımcılar kimlerdir?

Girişimler Ne Zaman Exit Yapar?

melek yatırımcı

Exit, yani Türkçesiyle ‘çıkış yapmak’ yatırım yapılan bir şirketin halka açılması (IPO) ya da başka bir şirket tarafından satın alınmasıdır. Satın alınmalar bir startup kurulduktan sonra herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. En iyi gerçekleştirilen exitler genellikle bir şirket kuruluştan 3-5 yıl sonra veya daha sonra gerçekleştirilenlerdir. Ticarileşmiş ürünü olan girişimlerin exit yapma süresi ortalama 4-6 yıldır. Gerçek hayattan örnekler verecek olursak eğer, bir venture capital şirketi olan Sequoia Capital, 2011’den başlayarak WhatsApp’a 60 milyon dolar yatırım yaptı. Facebook, WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolara satın aldığında, Sequoia yaklaşık 3 milyar dolar kazandı. Bu gibi satın alımlar ve exitler, şirket içi ödenen fiyata ve yapılan değerleme yatırımlarına bağlı olarak girişime erkenden yatırım yapan melek yatırımcıları önemli ölçüde ödüllendirebilir. 

Melek Yatırımcılar Ne Kadar Getiriyle Döner?

melek yatırımcı

Forbes’te yapılan bir araştırmaya göre melek yatırımcılar yıllık toplamda %27 oranında bir getiri bekleyebilirler; ancak bu sayının garanti olmadığını unutmamak gerekir. Bu getiri yüzdesi melek yatırımcının yatırım yaptığı şirketlerin türüne ve sayısına bağlıdır. Bu nedenle yeni başlayan bir melek yatırımcıysanız, mutlaka kendi kriterlerinizi, sınırlarınızı çerçevelendirmelisiniz. Böylece atılmanız gereken fırsatları ve tehditleri net bir şekilde görebilirsiniz. Eğer ilk defa yatırım yapacaksanız, öncelikle pazar araştırması yapmalısınız. Böylece çok sayıda girişime yatırım yapmak yerine potansiyeli yüksek olanları keşfedip yatırım yaparak kar elde etme olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Ünlü Melek Yatırımcı Örnekleri

Bir melek yatırımcının dikkatini çekmek birçok girişimcinin hayalidir. Bu tür yatırımcılar bir iş fikrinin pırıltısını milyonlarca dolarlık bir girişime dönüştürebilir. Bu noktada ünlü melek yatırımcılara şunları örnek gösterebiliriz:

Fabrice Grinda

Fabrice Grinda, New York merkezli bir Fransız girişimci ve süper melektir. Yatırımları, alıcıları hedef satıcı grubuna bağlayan pazar yerlerine odaklanmıştır. Alibaba ilk yatırımlarındandır. Grinda’nın uzman ekibiyle birlikte her hafta yaklaşık 100 şirketi analiz ettiği ve neredeyse her 15 günde bir yeni bir yatırım taahhüdünde bulunduğu biliniyor. En önemli yatırımlarından bazıları arasında Airbnb, Boxed, Dropbox ve Uber bulunuyor.

Naval Ravikant

Naval Ravikant, AngelList’in kurucu ortağı ve CEO’su olarak bilinen Amerikalı bir girişimci ve yatırımcıdır. 2014 yılında kümülatif değeri 10 milyar doları aşan yaklaşık 35 şirketin kurucularını içeren Spearhead adlı bir yatırım fonu başlattı. Yatırım yaptığı bazı şirketler arasında Uber, FourSquare ve Twitter bulunuyor. Yıllar içinde 10’u unicorn olmak üzere 200’den fazla şirkete yatırım yaptı ve 70’in üzerinde başarılı çıkış kaydetti.

David F. Marquardt

Technology Venture Investors isimli girişim sermayesini kuran Marquardt, şirketi üzerinden Microsoft’a toplam 1.000.000 dolar yatırım yaparak girişim sermayesinin en saygın isimlerinden bir olmuştur. Microsoft’un kurucularından Bill Gates, bir röportajında Marquardt ile ilgili şunları söylemiştir: “David Microsoft’u büyütürken bana ve Steve Ballmer’a çok yardımcı oldu. O, stratejik düşünebilen birisi ve konuları farklı bir bakış açısıyla ele alabiliyor.”

Tom Alberg

Amazon’a yatırım yapan önemli isimlerden biri Tom Alberg’tir. 50.000 dolarlık yatırımının karşılığında Amazon’un %1’inden daha az bir hissesine sahip olmuştur ve bu yatırımından sonra 23 yıl boyunca Amazon’un Yönetim Kurulu’nda yer almıştır. Şirketin küresel bir güç olmasına birebir şahitlik eden Alberg, şu anda Madrona Venture Group girişim sermayesi şirketiyle özellikle Seattle merkezli teknoloji şirketlerine yatırımlar yapmaya devam etmektedir.

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Potansiyeli yüksek girişimleri keşfetmek kimi zaman zor ve komplike bir süreç haline gelebilir. Startup Borsa bu noktada girişimci ve yatırımcıları buluşturarak süreci kolaylaştırır. Siz de Startup Borsa’daki girişimci profillerini inceleyebilir, alanında öncü teknoloji girişimleri sayesinde kârlı bir yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca girişimcilerin finansal raporlarını ve KPI’larını takip edebilir, bu dokümanları inceleyerek girişimler hakkında ön bilgi edinebilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.