Skip to main content

Her girişim, kozasından çıkıp dünyaya yayılma serüveninde birçok yol arkadaşıyla karşılaşır. Bunlar iyi ekip arkadaşları, doğru pazar, erken benimseyenler ve yatırımcılar olabilir. Peki, melek yatırımcılar girişiminizi geliştirmenize nasıl yardımcı olabilir? Bu yazımızda melek yatırımcıların girişimler için ideal bir büyüme rehberi olduğunu 3 maddede açıkladık.

Melek Yatırımcı Kimdir?

Henüz yolun başında olan girişimlere yatırım yapan, onların büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan yüksek gelirli kişidir. Yatırımları karşılığında girişimin hissesinde belirli bir yüzdeye sahip olurlar.

Melek Yatırımcılar Girişiminizi Geliştirmenize Nasıl Katkı Sağlarlar?

melek yatırımcı

Melek Yatırımcılar, henüz ürün geliştirme aşamasında olan bir girişime yatırım yapabildikleri gibi ürün ve şirketleşme aşamasını tamamlamış bir girişime de yatırım yapabilirler. Peki, sağladıkları destek ile söz konusu projelerin gelişimine nasıl katkı sağlarlar?

1) Maddi Destek Sağlar

Melek yatırımcının bir girişime yatırım yapması, diğer yatırımcılar özelinde o girişimi cazip kılar. Siz de nakit akışı için endişelenmek zorunda kalmaz ve tüm enerjinizi girişiminizin geleceği için kullanabilirsiniz. Yatırımcınızın finansman desteği sağlaması sayesinde girişiminiz için ihtiyacınız olan tüm araçları edinerek ekibinizin ve girişiminizin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Girişiminize sağlanan bu destek sayesinde sektörde daha güçlü adımlarla ilerleyebilirsiniz.

2) Tecrübesi Yol Gösterir

Bir girişimin en zor adım, kurulduktan sonra kendi vizyonuna ve misyonuna uygun bir plan çıkarmak ve ilk müşterisini bulma aşamasıdır. Girişiminiz bir fikir aşamasındayken bile ona inanan bir melek yatırımcı çıkabilir. Bu durumda, girişiminizin yol haritasını çıkarırken sizden daha tecrübeli birileriyle çalışmak büyük şans olabilir. İş planından tutun, gelir modeline; marketing funnel’dan personalarınıza kadar size yardımcı olabilecek ve deneyimiyle ilham olacak kişilerle görüştürebilir, ya da bizzat kendisi bu alanlarda size eşlik edebilir. Henüz girişimcilik ekosistemine yeni adım atmış biriyseniz bu katkı size çok değerli hissettirecektir. Ancak müşterisine çoktan ulaşmış bir girişimseniz, bu bağlamda melek yatırımcınız ihtiyacınız olan alanda girişiminizin yanında olacaktır.

3) Network Kazandırır

melek yatırımcı

Doğru kişiler girişiminizin büyümesi için kilit görevindedir. Yatırımcınız daha öncesinde tecrübe ettiği bu ekosisteme hakim olduğundan, sizin ve girişiminizin bu çevreye daha kolay adapte olmasını sağlayabilir. Girişiminizde ihtiyaç duyulan ekip arkadaşı, teknik destek ve mentorlar gibi önemli kaynaklara daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Bu sayede çıkışa yaklaşmış bir girişimseniz alacağınız IT desteğiyle ivmelenebilirsiniz. Eğer çoktan müşterileriniz var; ancak daha fazlasına ulaşmak ve işleri biraz daha büyütmek istiyorsanız, sektöre hakim birinden alacağınız iyi bir pazarlama tüyosuyla bunu başarabilirsiniz. Bu imkanlar çoğu zaman melek yatırımcının vereceği maddi destekten daha fazlası anlamına gelir. 

Girişimlerde müşteri geri bildirimleri çok önemlidir. Potansiyel müşterilerinizle girişiminiz üzerine yaptığınız görüşmeler ele aldığınız problemi daha iyi anlamanızı ve içselleştirmenizi sağlar. Bu da girişiminize ekleyeceğiniz özelliklerle ilgili kritik anlarda aksiyon almanızı kolaylaştırır. Melek yatırımcının network ağı sayesinde potansiyel müşterilerinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz.  

Girişimciler ile Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Eğer‌ ‌siz de melek yatırımcı arayan bir girişimseniz, Startup‌ ‌Borsa’ya‌ ‌şirket‌ ‌profilinizi‌ ‌ekleyerek‌ ‌yatırımcılara‌ ‌kolaylıkla‌ ‌ulaşabilirsiniz.‌ ‌Şirket‌ ‌profilinizi‌ ‌oluşturduktan‌ ‌sonra‌ ‌girişim‌ ‌havuzunda‌ ‌yerinizi‌ ‌alabilirsiniz.‌ ‌Böylece‌ ‌yatırımcılar‌ ‌tarafında‌ ‌girişiminizin‌ ‌görünürlüğünü‌ ‌arttırabilirsiniz.‌ ‌Startup‌ ‌Borsa’nın‌ ‌tüm‌ ‌avantajlarından‌ ‌yararlanmak‌ ‌için‌ ‌‌buradan‌‌ ‌kaydınızı‌ ‌gerçekleştirebilirsiniz.‌ ‌

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.