Skip to main content

Fikrinizi buldunuz, pazarı test ettiniz, iş planınızı hazırladınız. Şimdi sırada en zor adım var: Yatırım almak. Bir girişimin büyüyebilmesi için yatırım alması gerekir. Doğru zamanda yapılan bir yatırım girişimin daha başarılı olmasını sağlar. Bu sebeple, girişimcinin doğru zamanda yatırım alabilmesi için süreci iyi değerlendirmesi gerekir. Peki, girişimciler yatırım almayı düşünmeden önce hangi adımları gerçekleştirmeli?

1) Fikriniz Teknoloji ile İç İçe Olmalı

İnternet kullanımının yayılmasıyla teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bugün tüm işlerimizi akıllı telefonlar ve bilgisayarlar ile dakikalar içerisinde halledebiliyoruz. Günümüzde teknolojinin her alanda odak noktası olması, girişimcileri bu alana yönlendiriyor. Eğer bir fikriniz varsa, bunu hayata geçirmeden önce teknoloji tarafını tüm detaylarıyla düşünmelisiniz. Fikrinizin teknolojiyle bağlantılı olması hem müşterilerin hem de yatırımcıların ilgisini daha çok çekecek ve yatırım almanızı daha da kolaylaştıracaktır. 

2) İyi Bir İş Planı Oluşturun

Fikrinizi yatırımcıya daha iyi açıklayabilmek ve daha geniş açıdan görebilmek için iyi bir iş planı oluşturmalısınız. İyi bir iş planına sahip olmak, yatırımcılara işiniz konusunda ciddi olduğunuzu ve hedefleriniz konusunda da ne kadar net olduğunuzu gösterir. Hiçbir yatırımcı, yatırım yapacağı girişimin iş planını görmeden yatırım yapmak istemez. Peki, iş planınız içerisinde neler bulunmalı?

İyi bir iş planı içerisinde hedeflediğiniz pazar hakkında veriler, satış kanalları, rekabet analizi, bugün ve gelecekte ilgi çekeceğine inandığınız finansal veriler ile ilgili bilgilere mutlaka yer vermelisiniz. Bunların dışında potansiyel engeller ve bunlarla başa çıkmak için belirlediğiniz stratejilere de planınıza eklemeyi unutmayın. Detaylı bilgilere sahip bir plan yapmak, yatırımcıların olası soruları karşısında afallamanızın önüne geçecek ve daha bilinçli hareket etmenizi sağlayacaktır. İş planı oluşturmak hakkındaki detaylı bilgilere bu doküman üzerinden ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

3) Sağlam Bir Ekip Oluşturun

girişimciler, yatırım alma

Bir girişimin yatırım alabilmesini sağlayan metriklerden biri de donanımlı bir ekibe sahip olmaktır. Özellikle erken aşama girişim ekiplerinin alanında deneyime, bilgi ve birikime sahip olması gerekir. Ekibinizi oluştururken öncelikle fikrinize güvenen kişileri seçmelisiniz. İyi bir ekip girişiminizi ileri taşırken yatırımcıların da girişiminize yatırım yapmasını sağlayacaktır. 

4) Fikrinizi MVP Boyutunda Geliştirin

Genelde girişimler, fikir aşamasındayken yatırım alıp sonra fikri geliştirmeyi hedefler; fakat bu yaklaşım sanıldığı kadar doğru değildir. Çünkü yatırımcılar, yatırım yapacakları ürün veya hizmetin somut halini görmek ister. Yatırımcıya herhangi somut bir yapı sunmazsanız, yatırım almanız oldukça zor olacaktır. Peki, fikrinizi nasıl somut hale getirebilirsiniz?

Bu noktada ürününüzün MVP (Minimum Uygulanabilir Ürün) halini geliştirmelisiniz. Ürününüzün MVP halini geliştirirken, ürünün en yalın özelliklerini belirlemeli, bu haliyle geliştirme maliyetini karşılayacak bir gelir sağlamalısınız. MVP ürün, geliştirme maliyetini düşürerek erken bir şekilde pazara çıkmanızı sağlar. Sahip olduğunuz MVP ürün ile yatırımcılara fikrinizi daha net yansıtabilirsiniz. 

5) Fikrinizi Müşteri ile Tanıştırın

Fikrinizi en yalın hali ile geliştirdikten sonra artık müşteri ile tanıştırmalısınız. Müşteriye fikrinizi tanıtmak için sosyal medya araçlarını kullanabilir, bağlantılarınız ile paylaşabilir ya da reklamını yapabilirsiniz.

Fikriniz müşteri ile tanıştıktan sonra müşterilerinizden ürün hakkında geri bildirimler elde edebilirsiniz. Bu geri bildirimler, fikrinizin gelişmesini ve pazarda daha güçlü hale gelmesini sağlayabilir. Geri bildirimler ve satış analizleri ile birlikte, fikrinizin geleceğini daha net görebilirsiniz. Bu verileri yatırımcılara sunarak yatırım alma sürecini daha erkene çekebilirsiniz. 

Yatırımcılara Ulaşmanın Kolay Yolu: Startup Borsa

Yukarıda bahsettiğimiz tüm adımları tamamladıktan sonra yatırım almayı düşünebilirsiniz. Yatırımcılara nasıl ulaşacağınızı ise artık düşünmenize gerek yok! Startup Borsa’ya şirket profilinizi ekleyerek yatırımcılara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Startup Borsa’da şirket profilinizi düzenledikten sonra Türkiye’nin teknoloji girişimlerinin yer aldığı girişim havuzunda yerinizi alabilir; böylece yatırımcılar tarafında girişiminizi görünür kılabilirsiniz. Startup Borsa’nın tüm avantajlarından yararlanmak için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.