Skip to main content

Girişimlerin dijital sahnesinde bu hafta, yeni yatırım alan ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformu Kidolog var!

Girişimin Genel Bilgileri:

Kurucu Ortaklar: Eray UĞURELLİ & Burak CANDAN

Girişimin Aşaması: Ödeyen Müşteri

İş Modeli: Marketplace, SAAS

Sektör Bilgisi: HealthTec

Konum: Kırıkkale Teknopark

Kidolog‘un hikayesi nedir?

14 aylık tatlı bir kızın babasıyım. Kızım doğduktan sonra anne sütüyle beslenmesinde problemler yaşamaya başladık. Sosyal medya üzerinden, bir emzirme danışmanından biraz tereddütle ama mecburen danışmanlık aldık. Daha sonrasında ”iyi ki almışız” desek dahi böyle önemli bir sorunun sosyal medya üzerinden çözülmesi yerine çok daha güvenli bir platform üzerinden çözülmesi gerektiğini düşündük. Kidolog bu noktada ebeveynlere gebelik öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm alanlarda hizmet veren bir platform haline geldi.

Rekabet söz konusu olduğunda Kidolog’u nasıl farklılaştırıyorsunuz?

Kidolog; ebeveynlere gebelik, doğum ve doğum sonrasında çocuklarını 18 yaşına getirene kadar ki süreçte bütüncül bir yaklaşımla 10 farklı alanda hizmet veriyor. Ebeveyn-çocuk dikeyinde niş bir alanda geniş uzman kadrosuyla anlık uzman desteği sağlıyoruz.

Sence, başarılı bir şekilde ürünü pazara indirmenin yolları neler?

Girişimciler daima esnek bir yapıya sahip olmalı ve hata yapmaktan korkmamalı. Start-up’lar doğaları gereği yap-ölç-düzelt prensibiyle hareket ediyorlar. Pazarın doğru analizi, problemin tanımlanması, iş modelini belli bir oranda ortaya çıkarmaktadır. Geriye kalan ise nasıl fark yarattığınız ile ilgilidir.

Hangi pazar ve coğrafyalarda yer alıyorsunuz ve açılmayı öngördüğünüz pazarlar nereler?

Kidolog şu anda Türkiye dışında 20’den fazla ülkede Türkçe konuşan kullanıcılara hizmet veriyor. Haziran 2022 tarihi itibariyle ise farklı dil seçenekleriyle Avrupa pazarında yer almasını öngörüyoruz.

Kidolog’u kullanan müşterileri kazanımını nasıl yapıyorsunuz?

Yayına çıktığımız günden itibaren 4 ay geçmesine rağmen, tekrarlanan satışlar toplam satışlarımızın %55’ni oluşturuyor. Geniş uzman kadromuz ve sundukları doğru çözümler, müşteri kazanımımızın en önemli faktörü diyebilirim. Kidologlar, ciddi bir ön eleme ile sisteme dahil ediliyor. Birbirinden profesyonel uzmanlarımız daha çok ailenin hayatına dokunabilmemize imkan sağlıyorlar. “Bilinçli Ebeveynler, Mutlu Nesiller” mottosuyla yola çıkan Kidolog dünya genelinde milyonlarca çocuğumuzun hayatını inşa etmek için, her geçen gün artan heyecanla yoluna devam ediyor.

Gelir kanallarınızı nasıl geliştiriyorsunuz?

Şu an, paylaşımlı gelir modeliyle ilerliyoruz. Hizmet verdiğimiz dikey gelir modelinde çok fazla çeşitliliğe imkan sağlıyor. Yakın zamanda gelir modelimizi çeşitlendirerek yola devam edeceğiz.

Ekibinizi şu an kaç kurucu ortak ve çalışandan oluşuyor?

2 kurucu ortağız. Yazılım ile reklam pazarlama alanlarından sorumlu 4 kişilik kadromuz mevcut. Bunun yanı sıra hocalarımız arasından oluşan ve bilimsel alandan sorumlu 5 kişilik içerik ekibimizle birlikte toplam 11 kişilik güzel bir takımız.

Kidolog hiç yatırım aldı mı?

Geçtiğimiz haftalarda ilk yatırımımızı Alesta Yatırım İbrahim Özer’den alarak duyurduk. Yatırım süreci bizim için çok keyifli geçti. İbrahim Beyle çok iyi bir uyum yakaladık ve ikinci toplantıda yatırımımızı almış olduk. Bundan sonraki süreçte aylık toplantılarla kendisi bilgilendirerek büyümeye devam edeceğiz.

Bir girişim yatırım almadan önce kendini nasıl hazırlamalı?

Öncelikle, sadece yatırım alma amacıyla bir yola çıkılmamalı ve girişimin başarısı tamamen yatırım alınmasına endekslenmemeli. Salt yatırım almak sahiden önemli mi? Hayır. Ancak doğru zamanda doğru yatırımcıdan yatırım almak çok daha önemli. Bu sebeple girişimcilerimiz, ne kadar yatırıma ne zaman ihtiyaçları olduğunu çok iyi planlamalılar. Yatırım aldıktan sonra ise o kaynağın doğru harcanabilmesi de en az yatırım almak kadar önemli.

Bulunduğunuz sektörün gelişimini ve büyümesini nasıl öngörüyorsunuz?

TÜİK verilerine göre 2025 yılında Türkiye’de ortalama 1 Milyon 300 bin yeni doğan beklenmekte. Bu sayı globalde, yüzlerce milyona ulaşmakta. Tabi Kidolog sadece yenidoğanları değil, 0-18 yaş arasını hedeflediğinden dolayı hem ülkemizde hem globalde devasa bir hedef kitleyle karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple doğru ürünleri, doğru stratejiyle, potansiyel hedef kitleye hitap edebileceğimize inanıyoruz.

Girişimciliğe başladığınız ilk gündeki kendinize bir tavsiye verecek olsanız bu ne olurdu?

Kendime “Geç kalma!” derdim. Herhangi bir işe adım atmak için tüm şartların mükemmel olmasını bekleme. Çünkü hiçbir zaman olmayacaklar. Konfor alanından çık ve ışığını söndürmelerine müsaade etme diye de eklerdim. Neredeyse her gün bunu kendime tekrarlıyorum.

Doğru Yatırımcıya Erişim: Startup Borsa

Startup Borsa üzerinden oluşturacağınız girişim profilinizi listeleyerek, yatırımcılar tarafındaki bilinirliliğinizi arttırabilir aynı zamanda tek tıkla potansiyel gördüğünüz yatırımcılara erişebilirsiniz.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.