Skip to main content

Yatırımcılar için 2021’de Bu Sektörler Öne Çıkacak 

2020 ve 2021 yılları tüm dünyada olduğu gibi girişimcilik dünyasında da taban tabana değişimler yarattı. Yatırım ikliminde ciddi değişiklikler gözlenirken pandeminin zorlu şartlarını avantaja çeviren şirketler kazandı. Bu dönemde büyüme ivmesini artıran ve yakın gelecekte büyük gelişme vaat eden sektörler yatırımcıların ilgi odağında. 

Borsa trendleri ve yatırım döngüleri bu dönemde özellikle teknoloji bazlı şirketlere daha fazla yatırım yapıldığını gösteriyor. Teknoloji ile birlikte finans sektörü de öne çıkıyor. Beklendiği gibi Amazon, Google, Apple ve Facebook gibi şirketler de kazanmaya devam ediyor. Bu trendlerin 2021 ve sonrasında devam etmesi oldukça mümkün. Bu anlamda yatırımcıların yatırım yaparken doğru endeks, sektör ve hisse seçimlerini yapması çok önemli. Bazı yatırımcılar farklı sektörlerden hisse alarak riski minimize etmeyi seçse bile yatırımlarını yöneltmeleri gereken sektörleri anlamaları değerli olacaktır. 

Peki 2021’de yatırımcıların yatırım süreçlerinde ilk dikkatini çekecek 4 sektör ne? Marketwatch Amerika verilerine göre bu sorunun cevabı şöyle listeleniyor: 

2021’in En Çok Yatırım Alacak Sektörleri 

Fintech

Sosyal mesafenin öne çıktığı bu dönemde finansal pazarda dijitalleşme ciddi önem kazandı. Finansal alanlarda mobil iletişim çözümler ve “fijital” markaların yıldızı parladı. Daha çok insan kredi kartlarına yönelirken dijital bankacılığa yatırım arttı. Uzaktan veya temassız ödemeyle beraber e-ticaret ve perakende sektörleri kalıcı bir şekilde hayatımızda önemli bir yer edindi. Dijital para ve kripto para birimlerinin geldiği mevcut konum göz önünde bulundurulunca Paypal’in ödemelerde bitcoin kabul ettiğini açıklaması şaşırtıcı değil. Artık bir çok sektör işletmelerin satışında finteki sürecin bir parçası haline getiriyor. Fintek alanına yatırım yapmak önümüzdeki dönemde etkili sonuçlar getirebilir. 

5G

Telekomünikasyon pazarı 5G’ye geçişle ciddi bir değişimin içinde. İnovasyonun ön planda olduğu bu dönemde insanlar evde daha çok süre geçirdiği için dijital iletişim kaynakları, evden çalışma, uzaktan eğitim, online oyunlar ve filmler daha da önemli hale geldi. Bu sebeple 5G’ye her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Ciddi bir miktarda verinin daha hızlı ve etkili bir şekilde iletilmesi gerekiyor ve eskiyen iletişim altyapıları bu yükü kaldıramıyor. Bu bağlamda 5G’ye geçerken eski alt yapıların değiştirilmesi ve yeniden kurulumu şirketlerin satın almayı önceliklendireceği hizmetler arasında.  Türkiye 2020’de bu tip servisler sağlayan şirketlerin hisse satışlarında büyük bir değer artışı yaşadı. Bu alanda yatırımların artmaya devam etmesi bekleniyor. Bununla beraber 5G’nin yenileyeceği aygıt tiplerini de göz önünde bulundurmak önemli. Artık mobil cihazlar, tablet ve bilgisayarların yanı sıra televizyon ve beyaz eşya gibi ürünlerde internet ağına hızlı erişim kritik olacak. Bu tip ürünler ve bulut bilişim hizmeti satan şirketlerin hisselerine de dikkat etmek gerek. 

Temiz Enerji

Sürdürülebilir enerji üretiminin ve güneş, rüzgar ve hidrolik gibi doğal enerji kaynaklarının ön plana çıktığı bir dönemdeyiz. Avrupa ve Amerika’nın liderlik ettiği bu temiz enerji dönüşümü Türkiye gibi ülkelerde de etkisini göstermeye başlayacak. Amerika’da Joe Biden’ın kazandığı ve kongrede demokratların oy üstünlüğünü sağladığı düşünülünce Amerika’da iklim krizi konusu daha çok gündeme getirilecek ve bu alanda izlenen politikalar hızlandırılacaktır. Elektrikli araçlara yönelim, yeşil enerjinin önceliklendirmesi gibi kararlar beklenebilir. 

Sağlık ve biyoteknoloji

Salgın dönemi en öne çıkan sektör sağlık oldu. Aşı araştırmaları, virüsün araştırılması, tedavilerin test edilmesi ve iyileştirme süreçleri biyoteknoloji gibi bir çok farklı sektörde inovasyon ve gelişme tetikledi. İlaç üretimi gibi sektörler hızla büyüdüğü gibi, pandemi sonrası dönemde de yüksek ihtimalle önemlerini koruyacaktır. Özellikle pandemi dönemi ikinci plana atılan farklı hastalıkların tedavisi için sağlık sektöründe yatırımların artacağını ön görebiliriz. 

Türk girişimcilik ekosistemi, yatırım ve girişimlere dair son gelişmeler için Startup Borsa’yı takip edebilirsiniz. 

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.