Skip to main content

Türkiye girişim ekosistemine büyük katkılar sunan seri girişimci ve seri melek yatırımcı Koray Bahar ile yatırıma dair 8 soru 8 cevap!

1. Yatırım yapmaya ne zaman / nasıl başladınız?

Gerçek anlamda melek yatırım yapmaya kurucusu olduğum Foriba exit gerçekleştirdikten sonra, 2019 yılında başladım.

2. Bugüne dek kaç girişime yatırım yaptınız ve portföyünüzde hangi girişimler yer alıyor?

Yaklaşık 20 yatırım yaptım. Ekmob, Glocalzone, Robomotion, FireflyMonday Hero, Colendi, Userguiding, HoustonBionics, VRLab, Hop, Aposto! gibi yatırımlarım var.

3. İlgilendiğiniz ve sizde heyecan uyandıran sektörler neler?

Genellikle, tecrübe edindiğim alanlarda yatırım yapmayı tercih ediyorum. B2B Software, SaaS, Fintech gibi. Bunun dışında sağlık ve eğitim sektörleri kişisel olarak ilgim olan alanlar arasında. 


4. Yatırım yaparken göz önünde bulundurduğunuz kriterler neler?

En önemli kriter kurucu ekip diyebilirim. Kurucuların tutkusu ve işlerine olan hakimiyeti benim öncelikli baktığım kriter. Sonrasında işin potansiyeli ve bu potansiyele ulaşmak için bugüne kadar yapılanlar geliyor. Bir de geleceğe dair yaptıkları planlar, yatırım yaparken en çok odaklandığım kriterler diyebilirim.


5. Yatırım yapmış olduğunuz girişimlere neler sağlıyorsunuz?

Girişimin turunda, beraber yatırım yaptığım kişi ve kurumlar ile o turun hızlı kapanmasını destekliyorum. Ayrıca strateji ve satış konusunda edindiğim tecrübelerimi aktarmaya önem gösteriyorum. Bununla beraber iletişim ağımı mümkün olduğu kadar kullanarak destek sağlıyorum. Ayrıca genel yönetim konularında insan kaynağı, finans ve pazarlama konularında yanlarında olmaya çaba gösteriyorum.


6. Girişimciler yatırımcı seçerken nelere dikkat etmeliler?

Kendileri ile harmoni içinde çalışabilecekleri ve işlerine somut katkı sağlayacak yatırımcılarla birlikte olmaya çaba göstermeliler. Kendilerine vizyon katacak yatırımcıların kapılarını çalmalılar. Aynı zamanda bir sonraki tura giderken hem tur boyunca destek sunabilecek hem de potansiyel sonraki yatırımcılara ulaşırken destek olabilecek yatırımcılardan yatırım almalarını tavsiye ederim.


7. Bireysel/Melek yatırımcı olarak Türk Girişim Ekosistemini gelecekte nasıl görüyorsunuz?

Geçtiğimiz beş ile on senelik periyotta, gelişimin oldukça pozitif olduğuna inanıyorum. Farklı ölçekteki girişimlerin, farklı kurum ve kişilerden geçmişe kıyasla daha rahat yatırım alabildiğini görüyoruz. Gerek bu dönemde kurulan fonlar, gerekse sisteme dahil olan yeni melek yatırımcılar ile önümüzde girişimcilik ekosistemi için daha güzel gelişmelerin olacağını umuyorum.


8. Yatırım turuna hazırlanan ya da yatırım sürecinde olan girişimlere ne önerirsiniz?

Bu sürecin zorlu ve tahmin edilenin ötesinde uzun sürebildiğini göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederim. Yatırım almaya hazırlık sürecinde, bulundukları ölçeğe uygun olan fonlar ve/veya melek yatırım ağlarını doğru tespit etmeliler. Yaptıkları iş ile ilgili mutlaka iyi bir kitle yaratmış olmaları yatırım sürecinde ellerini güçlendirecektir.

Bireysel melek yatırımcılar Startup Borsa üzerinden teknoloji girişimlerini keşfedebilir, ilgi çeken girişimlerden raporlar talep edebilir ve iletişime geçebilir. Yerinizi almak için, bize katılın!

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.