Skip to main content

Girişiminiz için  kurucu ortağı bulmanın işletmeniz için olumlu birçok yanı bulunuyor. Bir ortak, iş geliştirme planınıza harika fikirler eklemenize yardımcı olur. Fakat güvenebileceğiniz ve birlikte iş yapabileceğiniz bir ortak bulmak oldukça zordur. Bu yazımızda girişiminiz için kurucu ortak bulmanızda size yardımcı olabilecek adımlardan bahsedeceğiz. 

İşletmeniz için kurucu bir ortağa sahip olma fikri çok faydalı bir karar olabilir.Bir ortak sizinle birlikte büyüyebilecek ve iş planınıza yeni fikirler ekleyecektir. Faydaları açıktır, ancak bir kurucu ortak nerede bulabilirsiniz ve böyle bir rol için en iyi kişi kimdir? İşletmeniz için vereceğiniz önemli kararlarda yanınızda bulunacağı için bu nedenle seçimde dikkat etmeniz gerekir. Bir yatırım fonu mu kullanmak istiyorsunuz ya da sponsorluk bu gibi konularda kurucu ortağın da söz sahibi olabileceğini unutmayın.

Görsel 1: Ekip

Girişiminiz için kurucu ortak  nasıl bulunur?

Kimi seçtiğinize dikkat edin!

Bir kurucu ortak bulmaya karar verdiğinizde bu kararı gerçekten düşünmeniz gerekiyor. Ayrıca uzun bir süre bu ortak ile birlikte zaman geçireceğinizi  hatırlamanız gerekir, bu yüzden katlanamayacağınız biri olamaz! İdeal aday için her defasında bir “iş tanımı” yazmanız gerekir.Doğrudan en iyi arkadaş veya aile üyesine gitmeyin. Bunlar bir seçenek olabilirken, asıl önceliğiniz işinizin mükemmelleşmesine yardımcı olacak birini bulmak olmalıdır. Nasıl sağlıklı bir ortaklık ilişkiniz olabilir diye merak edebilirsiniz. Eşinizle kesinlikle iyi geçinmeniz gerekiyor. Bu kişiyle uzun süre çalışacağınız için tahammül edebileceğiniz biriyle çalışmak istiyorsunuz. Aynı zamanda dengeyi bulmanız gerekiyor. Partnerinizle iyi anlaştığınızdan emin olmak istersiniz, ancak aynı zamanda güçlü bir profesyonel ilişkiye sahip olmanız gerekir. Bir şeyler içmek için dışarı çıkmak sorun değil, ancak bu, günlerce çalışmayı kaçırmanız anlamına gelirse, sorunlar biter. Dolayısıyla sağlıklı bir kurucu ilişkiye sahip olmanın yolu dengeli bir ilişkiye sahip olmaktır.

Araştırma yapın ve bilgi toplayın

İyi bir kurucu ortak  bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir.Ortak arayan birçok girişim olduğu için kurucu ortak arayan tek kişi siz olmayacaksınız. Bir gecede olmayacak, ancak böyle bir şeye zaman ayırmanız şiddetle tavsiye edilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, böyle bir kararı aceleye getirmek muhtemelen yapabileceğiniz en kötü şeydir. Konferanslara gidin, ortak arkadaşlarla konuşun. En iyi adayları bulmak için elinizden geleni yapın. Beklenmedik bir yerde potansiyel bir kurucu bulabilirsiniz, bu tür şeyleri tahmin etmek zor!

İş bölümünü netleştirin

Girişiminiz için doğru ortağı  bulduğunuzda, rolleri netleştirmeniz gerekir. Patronun kim olduğunu çok net ayrıştırmanız gerekiyor. Bunu en başından netleştirmezseniz, gelecekte büyük sorunlara neden olabilir. Hatta girişiminizin başarısız olmasına bile neden olabilir. Son söz sizde olsa bile ortağınızın söyleyeceklerini dinlemek çok önemlidir. Onlar bir sebepten ötürü ortak kurucunuzdur, bu yüzden büyük kararlara girdi verebilmeleri gerekir.

Farklılıklar nitelik yaratır 

Siz ve kurucu ortağınız çok benzer olamazsınız. Ortağınızın neredeyse sizin tam tersiniz olması gerekir. Örneğin, içe dönük biriyseniz, dışa dönük birisini bulmayı hedeflemelisiniz. Bu, işinize çok yönlülük katar. Partneriniz dışa dönüklükleri nedeniyle sunumlarda daha iyiyse, kontrolü ele geçirebilir. Teknik şeyler planlamak ve yapmak konusunda da siz daha iyi olabilirsiniz.

Ortak Vizyon

Siz ve kurucu ortağınızın birbirinizden farklı olmanız gerekirken, vizyonlarınız kesinlikle ticari anlamda uyumlu olmalıdır. Vizyonlarınız farklıysa, uzun vadede ilişkinizi sürdürmek zor olacaktır. Kendinizle aynı hedefleri ve tutkuları paylaşan biriyle çalışmalısınız. Bu, zaman geçtikçe işleri sizin için çok daha kolay hale getirecek. Birçok girişimci, bir kurucu ortak için temel koşul olarak aynı vizyonu paylaşmayı düşünüyor.

Görsel 2: Ekip Toplantısı

Tecrübe

Biraz tecrübesi olan bir iş ortağı bulmanız harika olur, ancak bu her zaman böyle olmayacaktır. Siz ve kurucu ortağınız ilerledikçe öğreniyor olacaksınız ve gerçekten aramanız gereken şey, öğrenmeye hevesli biridir Biraz deneyiminiz varsa, becerilerinizi daha az deneyimli iş arkadaşınıza aktarabilirsiniz. Hızlı öğrenen biri olması sizin için avantaj sağlayacaktır. Ortağınızı böyle biri olduğunu önceki deneyimlerinden öğrenebilirsin ya da  onu kişisel olarak tanımaya çalışmalısınız.

Adanmış

Bu muhtemelen aradığınız en önemli özelliktir. Zamanının çoğunu işe adayacak birinin en önemli özelliği budur. Zamanında ortaya çıkacak ve her zaman kendini işe %100 koyacak birini istemelisiniz. Bunu birlikte yapacaksanız ikinizin de aynı sayfada olması gerekiyor. 

Girişiminizin kurucu ortağı olacak adayın önceki iş deneyimi hakkında birden çok soru sormalı ve projelere olan bağlılığını gözden geçirmelisiniz. Birkaç ay bir yerde kalan ve sonra başka bir yere bakan biri ise, muhtemelen sizinle uzun süre kalmayacaktır, bu yüzden dikkatli olun!

Bir kurucu ortak bulduğunuzda, iletişimde binlerce saat harcamaktan kaçınmak için başlangıç ​​yönetimi araçlarından akıllıca yararlanmanız gerekecek. Tüm bunların dışında işinize yarayacak bir diğer seçenek kurucu ortak dışında, bir başlangıç ​​danışmanı almak da gerçekten iyi bir seçenek olabilir. Merak ettikleriniz için Startup Borsa üzerinden bize ulaşın!

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.