Skip to main content

Girişimlerin dijital sahnesinde bugün; gerçek zamanlı ve geçmiş finansal piyasa verileri sunan Finage var!

Girişimin Genel Bilgileri

Girişimin Adı: Finage
Kurucu Ortaklar: Gökhan Uçkan, Alper Şan
Girişimin Aşaması: Büyüme
İş Modeli: B2C, B2B
Sektör Bilgisi: Finansal Yazılım
Konum: Londra, Birleşik Krallık

finage
Girişimlerin Dijital Sahnesinde Finage var!

Finage‘in hikayesi nedir?

Korona döneminde tamamen uzaktan çalışarak 10 yıllık finansal yazılım sektörü  tecrübemizi yeni jenerasyon finansal veri sağlama projesi ile hayata geçirdik. 1.5 yıldır üzerinde gece gündüz çalıştığımız Finage puanda 18.000+ kullancıya 50+ ülkeden gerçek zamanlı finansan veri sağlamaktadır. 

Rekabet söz konusu olduğunda Finage’i nasıl farklılaştırıyorsunuz? 

İlk olarak veri havuzumuz rakiplerimizden daha geniş. Biz tüm veri setlerini tek bir noktada topladık. Servislerimiz kesintisiz ve diğer rakiplerimize göre %88 daha hızlı. Platformumuz kolay kullanılabilir, destek ekibimiz 7/24 destek vermekte ve finansal sektörün ihtiyaç duyduğu güvence ve hıza sahibiz

Başarılı bir şekilde ürünü pazara indirmenin yolları nelerdir?

Ürünün tamamlanmış olması ve en azından temel fonksiyonlarının sorunsuz şekilde çalışması gerekiyor. Ürünü çıkarmadan önce satış ve pazarlamaya başlanıp talep oluşturmak bunun yanında yapılabiliyorsa kullancı topluluğu oluşturulması kritik önemde. 

Hangi pazar ve coğrafyalarda yer alıyorsunuz ve açılmayı öngördüğünüz pazarlar nereler?

Dünyanın 78 ülkesinde kullancılarımız var. Fakat biz Amerika, İngiltere ve Avrupa pazarında daha aktif olmak için pazarlama kampanyalarımızı oraya odaklıyoruz. Bunun sebebi oradaki pazarların geri kalan pazarların toplamından katbekat fazla olması ve elimizdeki ana ürün gruplarına talebin oralarda fazla olması. 

Finage’i kullanan kullanıcı/müşterilerin kazanımını nasıl yapıyorsunuz?

İstikrarlı sosyal medya yönetimi, günlük kesintisiz içerik üretimi, potansiyel kullancıların sıklıkla gezdiği sitelere reklam verme, Google, Facebook, LinkedIn reklamları, email kampanyaları. 

Gelir kanallarınızı nasıl geliştiriyorsunuz?

Özellikle büyük kullancı toplulukları olan diğer firmalarla anlaşmalar yapıyoruz. Ücretsiz veriler sağlayıp, eğitim kurumlarına ücretsiz araçlar sunuyoruz. 

Ekibinizi şu an kaç kurucu ortak ve çalışandan oluşuyor? Bugün ve gelecekte hangi alanlarda, hangi yetenekleri, hangi yöntemle ekibe katmayı düşünüyorsunuz?  

Ekibimizde iki kurucu ortak ve 12 kişi ile çalışıyoruz. Özellikle strateji geliştirme, kripto birimleri ve makine öğrenme alanındaki yeni projelerimiz için yazılım geliştiricileri katmayı planlıyoruz.

Daha önce yatırım aldınız mı?

Şu zamana kadar hiç bir yatırım almadık. 

Bir girişim yatırım almadan önce neleri hesaba katmalı?

İş modelini, işini, sektörü çok iyi okuyup, firma ile ilgili tüm finansal bilgileri, sunumları hazırlaması gerekiyor. 

Bulunduğunuz sektörün gelişimini ve büyümesini nasıl öngörüyorsunuz?

Dünya üzerinde en hızlı büyüyen iki sektör olan yazılım ve finansı birleştiren alan olarak bilinen fintech olan sektörümüzün gelişimi ve büyümesi diğer sektör ortalamalarının hayli üstünde. Bizim öngörümüze göre kripto paralar ile birlikte  gelişen akıllı kontrat mobil ödeme sistemleri ve digital bankalar ile önümüzdeki 5 yıl çok hareketli olacak.  

Planladığınız bir ‘’exit’’ stratejiniz var mı? Kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Şu an bir exit planlamıyoruz. Kendimizi 100.000 anlık kullanıcıya ve 1 milyon finansal veriyi sunabilecek kapasitede görmeyi planlıyoruz.

Girişimciliğe başladığınız ilk gündeki kendinize bir tavsiye verecek olsanız bu ne olurdu? 

Önce sat sonra tasarla, önce uygula sonra öğren olurdu.

Girişimlere Erişim: Startup Borsa

Türkiye’nin önde gelen teknoloji girişimleri Startup Borsa’da girişim profili oluşturarak bilinirliğini arttırır. Girişimler, yatırımcılara erişebildiği gibi, yatırımcılar da diledikleri girişimlerden rapor talep edebilirler.

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.