Skip to main content

Küresel ısınmanın atmosferde, toprakta ve doğada önemli değişikliklere sebep olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bu durum sadece çevreyi ve sosyal hayatımızı değil, iş yaşamımızı da etkiliyor. Peki, bir çok dengenin değiştiği ve önceliklerin farklılaştığı bu çağda yatırımcılar hangi sektöre odaklanıp yatırım yapmalı?

Antroposen Çağı Nedir?

Antroposen kelimesi, Antropo (İnsan) ve cene (Yeni) kelimelerinin birleşiminden doğmuştur. Antroposen Çağı, insanoğlunun dünyaya olan etkisinin en üst düzeye çıktığı döneme verilen isimdir.

Hatta bir çok kişi tarafından bu çağ ‘‘İnsan Çağı’’ olarak da betimlenir. Bu çağda insanların sistemler, çevre ve biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkisi potansiyel olarak geri döndürülemez bir biçimdedir.  

Antroposen Çağında Yatırımcılar Neler Yapabilir?

Tüm canlılara ev sahipliği yapan gezegenimizin fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısı insanoğlunun faaliyetleri sonucunda olumsuz yönde değişti. Bu olumsuz değişikliğin seyrini ise bazı çözümleri uygulayarak ilerlemesine mani olmamız mümkün. Bu konuda şirketlerin, yatırımcıların ve girişimcilerin yapabileceği birkaç adım bulunmaktadır.

1) Geri Dönüşüm Odaklı Girişimlere Katkı Sağlamak

antroposen çağı, yatırımcılar

Atıkların bir çoğu geri dönüştürülüp topluma geri kazandırılabiliyor; fakat hepsi değil! Oysa atıklar doğru değerlendirildiği takdirde ülkelere muhteşem bir enerji ve kaynak tasarrufu sağlayabilir. Türkiye’de de bazı girişimciler bu açığı görerek sektörde yer edindiler. Örneğin; Startup Borsa’da listelenen Wastespresso, geliştirdiği kahve atıklarını kompostlama yöntemiyle; kafeler, restoranlar ve oteller gibi mekanlar için doğada 60 günde çözünebilen tek kullanımlık biyo pipetler ve plastikler üretiyor. 

Bu konuda umut vaad eden girişimlerden bir diğeri ise Plastic Move. Bu girişim, üretimde kullanılan petrolün %20’sini tarımsal ve gıda atıklarından ürettiği biyo-hammadde ile değiştirerek patentlenebilir bir ileri dönüşüm teknolojisi sunuyor. 

Hem dünyada hem Türkiye’de rüştünü ispatlamış Evreka ise dünyadaki tüm atık yönetim kategorileri için tasarlanmış en kapsamlı ve akıllı çözümleri sunuyor. Bu anlamda atık ve geri dönüşüm sektörüne de farklı bir bakış açısıyla inovatif çözüm yaratıyor. 

Bu bağlamda atık ve geri dönüşüm alanında yapacağınız bir yatırım, hem dünyaya katkı sağlar hem de yarattığınız değer sayesinde geleceği parlak olan bir sektörde yerinizi erkenden almanıza imkan tanır. 

2) Yenilenebilir Enerji Kullanmayı Teşvik Etmek

antroposen çağı, yatırımcılar

Son zamanlarda pozitif etkilerinin artmasıyla ucuzlayan yenilenebilir enerji, aynı zamanda ülkenin doğal kaynaklarının korunmasına da yardımcı oluyor. Bu konuda ise girişimcilerin ortaya sunduğu inovatif fikirler, kalkınmayı sağlayıp daha yeşil bir dünya için umut vaad ediyor. Örneğin; Kerem Deveci’nin kurduğu Enlil, akıllı bir rüzgar türbini olup, hem doğal rüzgardan hem de geçen araçların oluşturduğu rüzgardan elde edilen enerjiyi toplayarak  muhteşem bir yenilenebilir enerji alternatifi sunuyor.  

Siz de yatırımcı olarak bu alanda üreten girişimleri radarınıza alabilirsiniz. Yakın gelecekte fosil yakıtların demode ve eski usul denilerek tarihe karışacağı, yenilenebilir enerji alternatiflerinin de gözdeleşeceği öngörülüyor. Bu yeni dönemde yatırımcı olarak bu alandaki girişimlerle ilgilenip destek olmanız, hem sizin hem de girişimcinizin önünü açacaktır. 

3) Sıfır Karbon Emisyonunu Benimsemek

yatırım yapma, yatırımcı, antroposen çağ

Günümüzde artık bir yerden bir yere giderken karbon emisyonunu arttırmayan alternatifler revaçta tutuluyor. Bu konuda Türkiye pazarında doğan, kullanıcılarına elektrikli scooter paylaşımı sağlayan HOP!, diğer araçlara kıyasla karbon salımını azaltarak çevre dostu bir girişim olarak öne çıkıyor. Buna ek olarak BinBin, Martı ve Mobi de bu alanda üretim sağlayan girişimlerden birkaçı. Siz de bir yatırımcı olarak, gerek şirketinde sıfır karbon emisyonunu benimseyen gerek bunun için çözümler üreten girişimlere yatırım yapabilirsiniz.

Girişimcilerle Yatırımcıların Buluşma Noktası: Startup Borsa

Antroposen çağında bir farklılık yaratan, doğaya ve dünyaya değer sunan bir girişime yatırım yapmak istiyorsunuz, ancak aradığınız girişimlere nasıl ulaşacağınızı bilmiyor musunuz? Startup Borsa’ya üye olarak kendi yatırımcı profil sayfanızı oluşturabilirsiniz. Girişim havuzu içerisinde yer alan girişimlerin finansal raporlarına, ürün ve servis bilgilerine, ekip yapısına ulaşabilir; ilginizi çeken girişimlerden rapor talep ederek onları radarınızda tutabilirsiniz. Yatırımcı olarak Startup Borsa’nın avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, buradan üye olabilirsiniz. 

Startup Borsa

Startup Borsa girişimci ve yatırımcıları dijital bir platformda buluşturarak şeffaf ve güvenilir yatırım ilişkilerinin oluşmasını sağlar, bu ilişkileri ortaklık ve çıkışa kadar taşır.